Ustawa z 1996 roku o utrzymaniu porządku w gminach wyjaśnia, do kogo należy obowiązek sprzątania chodników, w tym ich odśnieżania. Jednak jej przepisy nie mówią nam, kto ponosi odpowiedzialność i kto zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania za wypadek na śliskiej nawierzchni.
24 listopada 2017 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. akt. III CZP 38/17), zgodnie z którą gmina ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikającą z nieuprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości w razie nienależytego sprawowania nadzoru nad wykonaniem przez właściciela obowiązku (wynikającego z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Z powyższego wynika, że chociaż właściciel odpowiada za utrzymanie czystości na chodniku, to gmina musi sprawować nadzór nad realizowaniem tego obowiązku. Natomiast w razie zaniedbań w tym zakresie właściciel może być zwolniony od odpowiedzialności np. za szkodę, spowodowaną poślizgnięciem się na nieodśnieżonym chodniku. W takiej sytuacji to gmina może ponosić odpowiedzialność za szkodę wynikającą z braku realizacji obowiązku nadzoru, a nie właściciel nieruchomości.
Jak czytamy w art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach:
Jeśli jednak posesja i chodnik oddzielone są np. pasem zieleni, wówczas obowiązek sprzątania chodnika spoczywa na wynajętej przez gminę firmie, ponieważ chodnik nie jest już położony bezpośrednio przy granicy posesji.