Wzrost opłaty za prąd w grudniu. Ile prądu zużywają lampki choinkowe? [WYLICZENIA]

Lampki choinkowe dla wielu z nas są symbolem świąt Bożego Narodzenia. Nie wyobrażamy sobie choinki bez tego dodatku. Często wieszamy je również w innych miejscach w domu. Nie zastanawiamy się, ile pobierają energii, a warto wziąć to pod uwagę.

Popularne lampki choinkowe są nieodłącznym elementem świąt. Przystrajamy nimi choinkę, okna czy całe pokoje. Nadają w pomieszczeniach świątecznej atmosfery. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z kosztów, jakie musimy wtedy ponieść.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Boże Narodzenie 2022. Jakie są rodzaje lampek choinkowych?

Najczęściej używamy standardowych lampek, na długich sznurach, które musimy podłączyć do prądu. Coraz popularniejsze stają się również energooszczędne modele LED. Są o tyle wygodniejsze, że w przypadku zepsucia jednej z lampek, reszta bezproblemowo działa, co w przypadku klasycznych już się nie sprawdza. Pojawiają się również specjalne lampki stosowane na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. Najczęściej wybieramy lampki ze sporą ilością diod, aby efekt był zauważalny. Okazuje się, że pobór prądu między lampkami używanymi w domu a tymi na zewnątrz jest zauważalny.

Ile prądu pobierają lampki choinkowe?

Wewnętrzne lampki choinkowe, które dają białe światło, pobierają do 2,8 W energii. Podczas 16 godzin pracy dziennie, miesięcznie pobierają 1,34 kWh - przekazuje portal komputerswiat.pl. Zatem korzystanie z jednego sznura lampek kosztuje nas 1,07 zł, biorąc pod uwagę cenę prądu na poziomie 80 gr. Lampki kolorowe pobierają do 6 W. Tym samym, po 16 godzinach wytężonej pracy zużywają dziennie 0,09 kWh, miesięcznie 2,88 kWh, co skutkuje opłatą za prąd w wysokości 2 zł 30 gr. Pamiętajmy, że pobór jest uzależniony od trybu pracy lampek. Przełączenie ich z ciągłej pracy na wygaszanie wpływa na koszty prądu. Jeśli korzystamy z LED-ów również znacząco zmniejszamy rachunki za prąd.

Więcej o: