Ptasia grypa uśmierca ptaki na potęgę. Największa plaga w historii Europy. Zutylizowano 50 mln zwierząt

W Europie mamy do czynienia z największym odnotowanym w historii atakiem ptasiej grypy. Wirus dotknął 37 państw Europy, a liczba zwierząt, które objęto ubojem, sięga już 50 milionów. Dane, cytowane przez "Dziennik Gazetę Prawną" publikuje Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Od października 2021 roku do września 2022 roku Europę nawiedziła szczególnie zabójcza odmiana ptasiej grypy. Straty w hodowlach drobiu są jeszcze większe, niż początkowo zakładali eksperci, ponieważ konieczne było przeprowadzenie uboju prewencyjnego na niespotykaną dotąd skalę.

W oświadczeniu Urzędu zaznaczono, że w 2020 roku nie było przerwy pomiędzy nowymi falami zakażeń. Sytuacja taka zdarzyła się po raz pierwszy. W tym roku epidemia ptasiej grypy jest bardziej niebezpieczna niż w 2021 roku, a liczba ferm mających kontakt z chorobą jest większa około 35 proc. niż w poprzednim sezonie. Do tej pory zdiagnozowano ponad 600 infekcji wirusowych u dzikich ptaków, co sugeruje, że i one mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania epidemii.

Zobacz wideo Krzysztof Łapiński gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (21.12)

Będą szczepienia przeciwko grypie dla ptaków? Europejska agencja prowadzi badania

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności planuje zapobiegać ptasiej grypie poprzez nową kampanię szczepień. Obecnie trwają jednak prace badawcze, których wyniki poznamy w roku 2023.

W listopadzie 2022 roku media w USA opublikowały informacje o tym, że ptasia grypa zabiła ponad 50 milionów indyków. Ogromne fabryki i stres wśród ptaków wywołany zbyt małym metrażem spowodowały szybkie rozprzestrzenienie się tej choroby.

Luksus Luksus nie tylko za kółkiem. Komfort i zaawansowana technologia pomagają ludziom sukcesu odnieść jeszcze większy sukces

Czym jest ptasia grypa? 

Ptasia grypa to choroba wirusowa, która może dotknąć ptaki domowe i dzikie. Ptasia grypa jest znana również jako aviaria i strusia grypa. Jest spowodowana przez wirusy z rodziny Orthomyxoviridae, tworzące kilka typów infekcji: subtypy H5N1, H7N9 i inne. Wszystkie mogą powodować u ptaków silny stan chorobowy lub śmierć.

Zainfekowane zwierze wykazuje szerokie spektrum objawów od mniejszych do ciężkich dolegliwości ze strony układu oddechowego po całkowitą paraliż organizmu, co prowadzi do śmierci chorego ptaka w bardzo krótkim czasie.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Technologia Zaawansowana technologia nie tylko w samochodzie. Pomaga również odnieść sukces w pracy

Więcej o: