Wigilia 2022. Godziny otwarcia sklepów 24 grudnia [Lidl, Biedronka, Carrefour, Dino, Żabka]

W Wigilię, czyli 24 grudnia, sklepy i supermarkety działają znacznie krócej, niż w pozostałe dni. Do której będą czynne? Przedstawiamy haromongram pracy największych sieci.

W Wigilię - zgodnie z Ustawą z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu - godziny otwarcia sklepów i supermarketów są krótsze niż w normalne dni. Z kolei w Boże Narodzenie i drugi dzień świąt pracownicy mają wolne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy alkohol może pojawić się na wigilijnym stole?

Wigilia 2022. Godziny otwarcia sklepów

24 grudnia zakupy można zrobić maksymalnie do godziny 14:00, ale zdecydowana większość zamknie się wcześniej. O tym, do której sklep będzie czynny, decyduje właściciel danej placówki.

"W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia, wszystkie sklepy sieci Biedronka będą otwarte do godz. 13:00" - oznajmili przedstawiciele Jeronimo Martins. W ramach rekompensaty od 19 do 23 grudnia "prawie 2200 placówek sieci będzie czynnych do godz. 23:00 lub dłużej".

Do godziny 13:00 zakupy zrobimy także w sieci: Netto, Carrefour, Kaufland, Auchan, Lidl oraz Tesco, z kolei do 14:00 - w Dino i w Żabce. 

Rodzina w święta Bożego Narodzenia (zdjęcie ilustracyjne) Życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Wierszyki i rymowanki

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta

Zgodnie z art. 8. Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, "handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem", a także "powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem" po godzinie 14:00 jest zakazane. Wyjątek stanowią m.in.: kwiaciarnie, apteki, stacje paliw, punkty z biletami komunikacji miejskiej, o czym mowa w art. 6.

"Kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł" - czytamy w ustawie.

Co więcej, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia "za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru jego czasu pracy z powodu wykonywania pracy w dniu 24 grudnia do godziny 14:00".

Technologia Zaawansowana technologia nie tylko w samochodzie. Pomaga również odnieść sukces w pracy

Więcej o: