Tegoroczny układ świąt nie sprzyja długiemu odpoczynkowi. Wigilia wypada w sobotę, pierwszy dzień świąt w niedzielę - podobnie jak Nowy Rok. Jak wygląda kwestia "odbioru" dnia wolnego za pracę w święto? I jak ma się do tego praca w sylwestra?
Artykuł 130, paragraf drugi Kodeksu pracy podaje, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin". Dotyczy to jednak oczywiście wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
Gdy święto wypada w niedzielę, pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny. Oznacza to, że w tym roku osoby pracujące w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia czy w Nowy Rok nie będą mogły odebrać przepracowanych ośmiu godzin w innym terminie. Warto także pamiętać, że za dzień wolny od pracy nie jest uznawana wigilia, czyli 24 grudnia. Co natomiast z osobami pracującymi w sylwestra?
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Niestety 31 grudnia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że za pracę w sylwestra nie przysługuje nam dodatkowy dzień wolny. W przyszłym roku okazji do "odebrania" sobie dnia pracy także nie będzie wiele. W 2023 roku w sobotę przypadać będzie bowiem tylko jedno święto - Święto Niepodległości 11 maja.