Dodatkowy dzień wolny za pracę w sylwestra? Czy przysługuje nam wolne za pracę 31 grudnia?

Dodatkowy dzień wolny za pracę w święto - kiedy i komu przysługuje? Co z pracą w sylwestra? Czy za 31 grudnia możemy liczyć na "odbiór" wolnego?

Tegoroczny układ świąt nie sprzyja długiemu odpoczynkowi. Wigilia wypada w sobotę, pierwszy dzień świąt w niedzielę - podobnie jak Nowy Rok. Jak wygląda kwestia "odbioru" dnia wolnego za pracę w święto? I jak ma się do tego praca w sylwestra?

Zobacz wideo Abramowicz: Zamrożenie płacy minimalnej pomogłoby zahamować inflację

Dodatkowy dzień wolny za pracę w święto - kiedy przysługuje? Co ze świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem?

Artykuł 130, paragraf drugi Kodeksu pracy podaje, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin". Dotyczy to jednak oczywiście wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. 

Gdy święto wypada w niedzielę, pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny. Oznacza to, że w tym roku osoby pracujące w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia czy w Nowy Rok nie będą mogły odebrać przepracowanych ośmiu godzin w innym terminie. Warto także pamiętać, że za dzień wolny od pracy nie jest uznawana wigilia, czyli 24 grudnia. Co natomiast z osobami pracującymi w sylwestra?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy za pracę w sylwestra przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy? 

Niestety 31 grudnia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że za pracę w sylwestra nie przysługuje nam dodatkowy dzień wolny. W przyszłym roku okazji do "odebrania" sobie dnia pracy także nie będzie wiele. W 2023 roku w sobotę przypadać będzie bowiem tylko jedno święto - Święto Niepodległości 11 maja.

Więcej o: