Zwrot podatku nie przysługuje wszystkim. Nie opłaciłeś mandatu? Możesz go nie dostać

Zwrot podatku nie przysługuje wszystkim podatnikom. Fiskus może nie wypłacić naddatku, jeżeli podatnik zalega z jakimiś zobowiązaniami finansowymi, np. ma nieopłacony mandat, lub gdy zwrot podatku będzie zbyt niski.

Zwrot podatku dostaje się w sytuacji, kiedy wpłacimy do urzędu skarbowego wyższy podatek, niż byliśmy zobowiązani. W takim wypadku skarbówka zwraca nam tę nadpłatę. Zeznania podatkowe będzie można składać od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. 

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia

Zwrot podatku. Komu nie przysługuje?

Nie wszystkim jednak przysługuje zwrot podatku, mimo że teoretycznie powinni mieć uregulowaną nadpłatę. W przypadku gdy podatnik posiada zaległości względem urzędu skarbowego, również te niedotyczące podatku dochodowego nadpłata nie podlega zwrotowi, lecz zostaje przeznaczona na pokrycie zaległości. Może tak się stać na przykład, gdy nie opłacimy mandatu.  

Ponadto zwrot podatku może nie zostać wypłacony, gdy podatnik ma do uregulowania bieżące zobowiązania podatkowe względem urzędu. W obu przypadkach urząd powinien jednak poinformować podatnika listownie, że z ww. powodów nie otrzyma zwrotu podatku.  

Oprócz tego zwrotu podatku nie otrzymają podatnicy, których zwrot wyniesie mniej niż 8,70 zł. W takim przypadku kwota ta zostanie wstrzymana i w przyszłości ureguluje ewentualne niedopłaty w zeznaniach podatkowych. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

PIT 2023. Kiedy zwrot podatku?

Zgodnie z treścią strony rządowej, zwrotu podatku można się spodziewać w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania - jeżeli deklarację złożono w formie dokumentu papierowego lub 45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli dokonano tego w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje. Istnieje również możliwość założenia Karty Dużej Rodziny. Skraca ona czas oczekiwania na zwrot do 30 dni. 

Więcej o: