Czy 27 grudnia jest wolny od pracy? Tego dnia obchodzimy nowe święto państwowe

tej Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego po raz pierwszy obchodziliśmy 27 grudnia 2021 roku. Jest to nowe państwowe święto powstałe po podpisie prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą w tej sprawie. Czy w związku z tym 27 grudnia jest dniem wolnym od pracy?

Dzień 27 grudnia został w 2021 roku świętem państwowym na mocy ustawy podpisanej 23 listopada tego samego roku przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ma on upamiętniać wybuch Powstania Wielkopolskiego w 1918 roku. Czy więc 27 grudnia możemy liczyć na wolne od pracy?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

27 grudnia obchodzimy nowe święto państwowe

Święto Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które przypadło na 27 grudnia, powstało na pamiątkę wydarzeń z 1918 roku. Wtedy w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które okazało się wielkim sukcesem. Wydarzenie to miało ogromne znaczenie dla odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Apel do Prezydenta RP, aby 27 grudnia ustanowić świętem państwowym, wystosowali m.in.: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Łącznie podpisało go 8 tys. osób. Kiedy apel trafił we wrześniu 2021 roku do Andrzeja Dudy, ten wystąpił z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie.

1 października tego samego roku ustawę przyjął Sejm, a już 28 października ustawa została jednogłośnie przyjęta przez Senat RP. 23 listopada prezydent podpisał ustawę w poznańskim Hotelu Bazar. Lokalizacja miała symboliczne znaczenie. To właśnie w tym hotelu 26 grudnia 1918 roku Ignacy Jan Paderewski wygłosił przemówienie, które zapoczątkowało wybuch powstania.

Czy 27 grudnia jest wolny od pracy?

Już w 2021 roku, kiedy dopiero powołano do życia święto 27 grudnia, spekulowano, czy zostanie ono dniem wolnym od pracy. Niestety, prezydent Andrzej Duda z całą stanowczością zaprzeczył wtedy, tłumacząc w rozmowie z "Głosem Wielkopolski" że "dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta". Wyjaśnił, że w święcie tym chodzi o propagowanie wzorców patriotyzmu i uczenie historii. W związku z tym również w roku 2022 nie będziemy mogli liczyć 27 grudnia na dzień wolny od pracy. Tego dnia wolne przysługuje za to uczniom, którzy od 23 grudnia do 1 stycznia mogą cieszyć się przerwą świąteczną.

Więcej o: