Przedsiębiorcy mają kilka dni na dokonanie ważnych zmian w ZUS. "Ustawowy obowiązek"

Przedsiębiorcy w 2023 roku muszą mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wpisanie się do systemu przed końcem roku jest bowiem ustawowym obowiązkiem każdego prowadzącego własną działalność. ZUS przypomina, że nie warto z tym czekać na ostatnią chwilę.

"Od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. PUE ZUS to duże ułatwienie, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę" - czytamy na stronie ZUS-u. 

Zobacz wideo Kaźmierczak: Przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem ludzi do pracy i presją płacową

PUE ZUS - na czym polega?

PUE ZUS zapewnia dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niemu można załatwić większość spraw przez internet - np. przekazać dokumenty ubezpieczeniowe, składać wnioski, zadawać pytania, czy umawiać się na wizyty.  

ZUS z obowiązkiem dla przedsiębiorców

Dotychczas obowiązek posiadania konta na platformie mieli jedynie płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach  obejmie on jednak wszystkich przedsiębiorców. Również właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie. Obowiązek ten należy wypełnić do 30 grudnia 2022 roku, a jeśli konto nie zostanie założone - zrobi to za płatnika ZUS.  

Osoba fizyczna może założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie. Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność jako osoba fizyczna, system automatycznie przypisze rolę płatnik do konta PUE ZUS, gdy dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane w zgłoszeniu.

Z kolei osoba prawna musi działać przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli, ewentualnie udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej. 

Jak założyć konto na PUE ZUS?

Aby założyć profil na PUE ZUS, należy: 

  1. Wejść na stronę www.zus.pl [LINK
  2. Wybrać opcję - [Zarejestruj w PUE], która powinna znajdować się na górze strony. 
  3. Wybrać, dla kogo profil jest zakładany – do wyboru jest rejestracja: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm].  
  4. Wybrać sposób rejestracji: za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna), za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, lub za pomocą bankowości elektronicznej banku.  
  5. Wypełnić formularz rejestracyjny, który nieznacznie różni się w zależności od dokonanego wyboru. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje, że obecnie na PUE ZUS swój profil ma ponad 10,6 mln użytkowników, z czego ponad 89 proc. osób prowadzących własną działalność i ponad 87 proc. firm rozliczających składki od 1 do 5 osób ma profil z rolą płatnika. "To duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę" - podkreślają urzędnicy

Więcej o: