Akcje Tesli tracą na potęgę. Szykuje się najgorszy rok w historii. "Musk zasnął za kółkiem przywództwa"

Elon Musk ma kłopot. Tesla, jedna z kilku pereł w jego koronie, zjeżdża właśnie po bardzo stromym zboczu bez hamulców. Tak przynajmniej wygląda wykres jednej z największych spółek motoryzacyjnych. Dość powiedzieć, że kapitalizacja giganta spadła z poziomu 1,2 bln do 350 mld dol.

Wyprzedaż akcji Tesli we wtorek wyraźnie przyspieszyła, co sprawiło, że motoryzacyjny gigant stracił 11 proc. wartości. Spółka jest o krok od osiągnięcia najgorszych wyników - i to zarówno miesięcznych, kwartalnych, jak i rocznych w swojej historii - donosi CNN. Nawet Meta, właściciel Facebooka, która straciła sporo po tym, jak na jaw wyszło, ile kosztuje tworzenie cyfrowego uniwersum, nie odnotowała takiego spadku wartości spółki.

Zobacz wideo Wiedźmin ma już 15 lat. Jak udało się sprawić, by kolejne pokolenia ciągle żyły tą grą?

Spółki motoryzacyjne tracą na giełdzie. Ale Tesla wygrywa ten wyścig

W przypadku Marka Zuckerberga powód niezadowolenia inwestorów jest jasny - Metaverse kosztuje miliardy, nie ma tymczasem pewności, że przyniesie zyski. Elon Musk, który swoim klientom obiecał jednak coś znacznie bardziej namacalnego - elektryczne samochody. Tymczasem z informacji "The Wall Street Journal" wynika, że spółka przedłuża tygodniowe zawieszenie produkcji w swojej fabryce w Szanghaju. Powód? Wzrost przypadków COVID-19 wśród chińskiej siły roboczej. Według doniesień agencji Reutera fabryka Tesli w Szanghaju ma być otwarta tylko przez 17 dni stycznia.

Problem Elona Muska jest jednak głębszy i nie wiążę się wyłącznie z sytuacją pandemiczną. Notowania Tesli od rekordu wszech czasów z listopada 2021 roku spadły już bowiem o 73 proc. W samym tylko 2022 roku utrata wartości wyniosła 69 proc. Co prawda inni giganci branży również stracili sporo, ale nie na taką skalę. Notowania Forda spadły o 46 proc., General Motors o 43 proc., całego indeksu Nasdaq o ok. 35 proc. Nic nie jest jednak tak wymowne, jak wykres. Kurs Tesli opada wręcz pionowo. Już wiadomo, skąd tragiczne wręcz wieści o kapitalizacji, która spadła z poziomu 1,20 bln do 360 mld dol. 

Kurs akcji TesliKurs akcji Tesli Źródło: Stooq.pl

Elon Musk już nie rozpala wyobraźni inwestorów? Twitter ma problem

O kłopotach Tesli nie sposób mówić nie wspominając poważnych kłopotów innej z technologicznych spółek Muska. Grudniowe dane potwierdzają bowiem, że Twitter doświadcza ogromnego odpływu kapitału, a Elon Musk wyprzedaje akcje Tesli na potęgę. Pozbył się już ok. 22 mln papierów o wartości 3,6 mld dol.

Musk oświadczył na niedawnym spotkaniu na platformie Twitter Spaces, które odbyło się tuż przed świętami, 22 grudnia, że przez kolejne 18-24 miesięcy nie będzie sprzedawał żadnych akcji. W dyskusji z akcjonariuszem Tesli Musk zrzucił winę za tonący kurs akcji Tesli na podwyżki stóp procentrowych. Twierdził, że odwrót od akcji to ogólny trend, a inwestorzy coraz częściej wolą mieć gotówkę.

Inwestorów najwyraźniej nie przekonał. Według firmy FactSet specjalizującej się w analizie danych giełdowych ruch na akcjach Tesli należy do jednego z największych w historii. Na skutek tych działań w grudniu Tesla zaliczyła spadek sięgający 44 proc. wartości spadku. Nigdy wcześniej nie straciła więcej niż 25 proc. w ciągu jednego miesiąca. W ujęciu kwartalnym akcje spadły o 59 proc. I tu wynik jest gorszy, bo w drugim kwartale spadek wyniósł 38 proc.

Ekspert: Elon Musk zasnął za kierownicą przywództwa

Amerykańscy klienci, którzy zamówili Teslę Model 3 i Model Y otrzymali już obietnicę większych rabatów. Wcześniej bonusy zaproponowano kupującym w Chinach.

Dan Ives, analityk z Wedbush Securities we wtorkowym raporcie stwierdza, że Elon Musk ma poważny problem z przekonaniem inwestorów, że panuje nad sytuacją.

Gdy Tesla zaczyna obniżać ceny, a zapady w obliczu globalnej recesji rosną, Musk jest postrzegany jako ten, który zasnął za kółkiem jako lider

- stwierdził. 

Więcej o: