PKP Energetyka znowu będzie państwowa. Znamy kwotę. Jest oficjalny komunikat

1,913 mld złotych. Tyle kosztować ma odzyskanie przez państwo spółki PKP Energetyka. Zgodę na transakcje ogłosiła w środę Rada Nadzorcza PGE. Tym samym potwierdzają się wcześniejsze doniesienia o tym, że kolejowa spółka ma stać się częścią energetycznego giganta.

Zarząd spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. ("PGE") informuje w oficjalnym komunikacie, że w środę (28 grudnia 2022 r.) Rada Nadzorcza PGE podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie 100 proc. udziałów PKPE Holding sp. z o.o. od Edison Holdings S. r.l. za cenę ok. 1 913,5 mln złotych - czytamy w komunikacie.

Jak podkreśla spółka PKPE Holding Sp. z o.o. jest spółką holdingową kontrolującą szereg podmiotów, których działalność skoncentrowana jest wokół PKP Energetyka S.A. ("Grupa PKPE"). Grupa PKPE jest dystrybutorem i sprzedawcą energii do sieci trakcyjnej, a dodatkowo świadczy usługi utrzymania sieci trakcyjnych.

Zobacz wideo Wypadek w Fajsławicach. Autobus pasażerski zjechał do rowu

PKP Energetyka wraca pod skrzydła państwa

O tym, że PKP Energetyka ma zostać wykupiona przez rząd od amerykańskiego funduszu CVC Capital Partners wcześniej donosiło Radio Zet. Spółka ma zostać wcielona w struktury PGE. Jeszcze w tym tygodniu obie strony mają podpisać umowy wiążące. 

W 2015 roku PKP Energetyka była spółką państwową, jednak została sprywatyzowana. Już wówczas transakcja była krytykowana przez ówczesną opozycję. - To skandal, że sprzedaje się spółkę wpisaną w dokumenty MON funduszowi spoza naszego kraju, o którego zarządzie nic nie wiemy - powiedział wówczas Andrzej Adamczyk, ówczesny poseł, dziś minister infrastruktury. 

Żabka (zdjęcie ilustacyjne) Jarosław Kaczyński chce przejąć Żabkę. Ministerstwo tłumaczy się ze słów prezesa

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: