PKP Energetyka znowu będzie państwowa. Znamy kwotę. Jest oficjalny komunikat

1,913 mld złotych. Tyle kosztować ma odzyskanie przez państwo spółki PKP Energetyka. Zgodę na transakcje ogłosiła w środę Rada Nadzorcza PGE. Tym samym potwierdzają się wcześniejsze doniesienia o tym, że kolejowa spółka ma stać się częścią energetycznego giganta.

Zarząd spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. ("PGE") informuje w oficjalnym komunikacie, że w środę (28 grudnia 2022 r.) Rada Nadzorcza PGE podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie 100 proc. udziałów PKPE Holding sp. z o.o. od Edison Holdings S. r.l. za cenę ok. 1 913,5 mln złotych - czytamy w komunikacie.

Jak podkreśla spółka PKPE Holding Sp. z o.o. jest spółką holdingową kontrolującą szereg podmiotów, których działalność skoncentrowana jest wokół PKP Energetyka S.A. ("Grupa PKPE"). Grupa PKPE jest dystrybutorem i sprzedawcą energii do sieci trakcyjnej, a dodatkowo świadczy usługi utrzymania sieci trakcyjnych.

Zobacz wideo Wypadek w Fajsławicach. Autobus pasażerski zjechał do rowu

PKP Energetyka wraca pod skrzydła państwa

O tym, że PKP Energetyka ma zostać wykupiona przez rząd od amerykańskiego funduszu CVC Capital Partners wcześniej donosiło Radio Zet. Spółka ma zostać wcielona w struktury PGE. Jeszcze w tym tygodniu obie strony mają podpisać umowy wiążące. 

W 2015 roku PKP Energetyka była spółką państwową, jednak została sprywatyzowana. Już wówczas transakcja była krytykowana przez ówczesną opozycję. - To skandal, że sprzedaje się spółkę wpisaną w dokumenty MON funduszowi spoza naszego kraju, o którego zarządzie nic nie wiemy - powiedział wówczas Andrzej Adamczyk, ówczesny poseł, dziś minister infrastruktury. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: