Ministerka finansów jest na Twitterze od godziny i już pokłóciła się z Januszem Kowalskim

Ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska założyła konto na Twitterze. Poinformowała, że serwis posłuży jej jako przestrzeń do dzielenia się przemyśleniami dot. "bieżących spraw, które pozostają w gestii ministra finansów". Kilka chwil po jej dołączeniu na platformę, ministerkę przywitał poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Polityk zaczął też zadawać pytania dot. KPO...

"Dzień dobry, zapraszam do obserwowania mojego profilu na Twitterze. Będę tu czasem dzielić się przemyśleniami dotyczącymi bieżących spraw, które pozostają w gestii ministra finansów. Zachęcam do kulturalnej dyskusji" - napisała w czwartek ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska, która przypomnijmy - jest na tym stanowisku od kwietnia 2022 roku. Na platformie powitali ją m.in. analitycy mBanku.

Ministerka finansów założyła konto na Twitterze

Pierwszy merytoryczny wpis Rzeczkowskiej zawierał link do artykułu "Dziennika Gazety Prawnej", w którym tłumaczy, dlaczego pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy są tak Polsce potrzebne. W kolejnych wpisach wyjaśnia m.in., że "to najkorzystniejszy dostępny sposób na finansowanie rozwoju. KE jest w stanie pozyskiwać na rynkach finansowych środki na lepszych warunkach niż większość z państw UE samodzielnie". 

Janusz Kowalski zaczepia ministerkę finansów na Twitterze

Swoją aktywnością na platformie ministerka obudziła posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego, który na Twitterze jest już od 2019 roku. "Super Pani Minister! Gratuluję i obserwuję!" - przywitał Rzeczkowską i dodał: "Zachęcam na początek do odpowiedzi na ważne w dyskusji o KPO pytanie: ile Polska zapłaci w wyższej składce członkowskiej do 2058 za spłatę części dotacyjnej KPO w wysokości 23,9 mld euro? Czy potwierdza Pani znane mi wyliczenia z 2021?"

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ministerka finansów nie odpowiedziała bezpośrednio ministrowi (może wciąż uczy się funkcjonowania platformy), ale w jednym ze swoich pierwszych wpisów poniekąd odniosła się do jego wątpliwości. "W odróżnieniu od części pożyczkowej KPO, której koszty będą ponosić państwa beneficjenci, część dotacyjna będzie spłacana przez budżet UE, a więc przez wszystkie państwa członkowskie poprzez system składek do budżetu UE" - napisała. 

Na Twitterze ministerka finansów dostępna jest pod nazwą @M_Rzeczkowska i w ciągu pierwszej godziny funkcjonowania na platformie zebrała ponad 1000 obserwujących. 

Więcej o: