Wakacje kredytowe. Wiemy, ilu Polaków skorzystało. Wiceminister finansów podał dane

Wakacje kredytowe okazały się ilościowym sukcesem. Według danych przedstawionych w czwartek przez wiceministra finansów Artura Sobonia skorzystało z nich 1,04 mln Polaków. Objęły one kredyty o łącznej wartości 261 mld złotych.

Wakacje kredytowe to czasowe zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego. Dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu

Zobacz wideo Turek: Wakacje kredytowe są rozwiązaniem dla osób, które mają teraz problem ze spłatą rat

Wakacje kredytowe. Ilu Polaków skorzystało?

Podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń przedstawił dane dot. popularności wakacji kredytowych. Okazuje się, że z tego rozwiązania skorzystało już 1,04 mln Polaków. Łącznie objęto nim kredyty o wartości ponad 261 mld złotych

Soboń podkreślił, że był to istotny instrument wsparcia Polaków w walce z wysoką inflacją. Stwierdził, że to rozwiązanie oznaczało realne korzyści dla spłacających kredyty. Jak zauważył, przy racie 2400 złotych pozwoliły na zaoszczędzenie w ciągu 2 lat blisko 20 tysięcy złotych. Zaznaczył, że Polacy chętnie korzystali z tego instrumentu, co oznacza, że wprowadzenia tego rozwiązania było użyteczne.

Wiceminister finansów dodał, że wakacje kredytowe dotyczyły 53 proc. łącznej liczby wszystkich złotowych kredytów hipotecznych oraz 67 proc. łącznej wartości wszystkich kredytów złotowych.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wakacje kredytowe. Na czym polegają?

W 2022 roku można było odroczyć cztery raty - dwie w okresie od 1 sierpnia do 30 września i kolejne dwie od 1 października do 31 grudnia. W 2023 roku też będzie można zawiesić łącznie cztery raty - z tą różnicą, że po jednej na każdy kwartał (styczeń-marzec, kwiecień-czerwiec, lipiec-wrzesień, październik-grudzień).

Więcej o: