ExxonMobil pozywa UE. Chodzi o podatek od nadzwyczajnych zysków. Komisja odpowiada

Amerykański koncern paliwowy ExxonMobil pozwał Unię Europejską za podatek od nadzwyczajnych zysków. Przedsiębiorstwo argumentuje, że Bruksela, wprowadzając nowy podatek, przekroczyła swoje uprawnienia prawne i zapewnia jednocześnie, że będzie współpracować z Unią celem "rozwiązania problemów".

Rzecznik ExxonMobil Casey Norton stwierdził, że unijny podatek od nadzwyczajnych zysków "przynosi efekt odwrotny do zamierzonego, zniechęca do inwestycji i podważa zaufanie inwestorów", a spółka "uwzględni podatek, biorąc pod uwagę przyszłe wielomiliardowe inwestycje w dostawy energii i transformację w Europie". - To, czy będziemy tu inwestować, zależy przede wszystkim od tego, jak atrakcyjna i konkurencyjna w skali globalnej będzie Europa - powiedział Norton, cytowany przez Agencję Reutera.

Paliwowy gigant z USA pozywa UE. Komisja Europejska odpowiada

Spółka ExxonMobil powiadomiła, że w ciągu ostatniej dekady zainwestowała 3 mld dolarów w projekty rafineryjne w Europie, które, jak zaznaczyła amerykańska firma, pomagają dostarczać więcej ropy w momencie, gdy Europa chce zmniejszyć import surowców energetycznych z Rosji. "Będziemy nadal współpracować z przywódcami UE, aby rozwiązać te problemy" - przekazała spółka.

Dyrektorka finansowa ExxonMobil Kathryn Mikells wyjaśniała na początku grudnia, że podatek od nadzwyczajnych zysków nałożony przez Europę może kosztować spółkę co najmniej 2 mld dolarów do końca 2023 roku.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komisja Europejska powiadomiła, że zapoznała się z pozwem amerykańskiego koncernu paliwowego. - Orzeczenie w tej sprawie będzie należało teraz do sądu [Sądu Pierwszej Instancji - przyp. red.]. Komisja utrzymuje, że przedmiotowe środki są w pełni zgodne z prawem UE - przekazała w czwartek rzeczniczka KE Arianna Podesta.

Unia Europejska tymczasowo wprowadziła podatek od nadzwyczajnych zysków

We wrześniu 2022 roku kraje Unii Europejskiej zatwierdziły podatek od nadzwyczajnych zysków spółek energetycznych w 2022 lub 2023 roku. Jest to rozwiązanie tymczasowe.

Unia Europejska oczekuje, że podatek ten mógłby wygenerować około 25 mld euro dochodów, które zostałyby następnie rozdzielone przez unijne rządy.

Zobacz wideo 10 zł za litr paliwa? Derski: Jest to prawdopodobne
Więcej o: