Kolejna grupa będzie mogła skorzystać z rehabilitacji w sanatorium. Zmiany od 2023 roku

Rolnicy przebywający na emeryturze będą mogli skorzystać z wyjazdu do sanatorium na koszt państw. Dotychczas taka możliwość przysługiwała jedynie wciąż pracujących rolnikom. W 2023 się to jednak zmieni. Jak skorzystać z leczenia w uzdrowisku? Wyjaśniamy.

Pobyt w sanatorium to dla wielu seniorów sposób na wypoczynek i podreperowanie zdrowia. Od nowego roku będzie on przysługiwał także przebywającym na emeryturze rolnikom. 

Zobacz wideo Mniej pieniędzy dla rolników. Hetman: To przykład obnażenia kłamstwa, jakim ta władza karmiła rolników od lat

Emerytowani rolnicy także będą mogli skorzystać z sanatorium

"W wyniku zmian w ustawie, od 1 stycznia 2023 r. Kasa może kierować na rehabilitację leczniczą osoby uprawnione do emerytury rolniczej. Turnus rehabilitacyjny dla tych osób będzie trwał 21 dni" - poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego 

KRUS będzie mógł również skierować do Centrów Rehabilitacji Rolników - także ubezpieczonych opiekunów osób niepełnosprawnych - na tzw. turnusy regeneracyjne. 7-dniowe turnusy regeneracyjne mają na celu poprawę kondycji psychofizycznej i jakości życia opiekunów osób z niepełnosprawnościami

"Fakt" dotarł do informacji, z których wynika, że prawo do leczenia w sanatorium zyska dzięki temu nawet 840 tys. osób. W przyszłym roku szanse na wyjazd będzie miała jednak jedynie garstka - bo około 600 osób. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pobyt w sanatorium. Leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitacja  

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku osób dorosłych może to zrobić nie wcześniej niż przed upływem 12 miesięcy od czasu, jaki upłynął od dnia zakończenia przez pacjenta ostatniego tego typu leczenia. Należy przy tym pamiętać, że korzystać z sanatorium można nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Na rozpatrzenie skierowania Narodowy Fundusz Zdrowia ma 30 dni - ze względów proceduralnych ten termin może jednak przedłużyć się o kolejne 14. 

Przypomnijmy, że skierowanie do sanatorium NFZ od 1 stycznia 2023 roku będzie wystawiane elektronicznie, co oznacza rewolucję dla pacjentów, ale też ułatwienie. Zanim jednak zmiany wejdą na stałe, do 30 czerwca będą jeszcze dopuszczane skierowania tradycyjne, w formie papierowej.  

Więcej o: