Ceny paliw w nowym roku. Analitycy mówią o podwyżkach w pierwszym tygodniu

Od nowego roku stawka VAT na paliwa wraca do 23 proc. (z 8 proc.). Czy zapłacimy więcej na stacjach już w pierwszych dniach stycznia? Analitycy przewidują, że owszem, ale mówią raczej o wahaniach cen, a nie o gwałtownym ich wzroście.

Aktualne średnie ceny paliw w Polsce, które możemy znaleźć na stronie Autocentrum.pl to 6,46 zł za bezołowiową Pb95, Pb98 ma średnią cenę 6,88 zł, olej napędowy - 7,57 zł, a LPG - 2,87 zł.

Zobacz wideo

Ceny paliw. Wraca 23 proc. VAT

Natomiast z nowym rokiem kończy się obniżka VAT na paliwa w ramach tarczy antyinflacyjnej - takie rozwiązanie Polska wprowadza po zaleceniach Komisji Europejskiej.

Wprawdzie deklaracje władz i przedstawicieli koncernów paliwowych sugerowały, że zrobią one wszystko, aby 23-proc. stawka podatku VAT nie odbiła się na kosztach ponoszonych przez kierowców, to jednak ryzyko pewnej zwyżki na wielu stacjach rysuje się całkiem realnie

- czytamy w analizie na portalu e-petrol.pl. Autorzy analizy podkreślają, że jeszcze do niedawna wyglądało na to, że ceny paliw na początku roku będą zbliżone do tych z grudniowych. 

Ale najświeższe prognozy sugerują, że w pierwszych stycznia może nas jednak czekać podwyżka

- piszą. Na czas między 1 a 8 stycznia prognozują następujące ceny dla poszczególnych paliw: 

  • Pb95 7,25-7,39 zł
  • Pb98 6,68-6,83 zł
  • ON 7,84-7,99 zł
  • LPG 2,99-3,10 zł

Ceny paliw. Wpływ ma nie tylko VAT

Ewentualne podwyżki cen detalicznych będą wynikać jednak nie tylko z podwyżki VAT. Wpływ na nie będą miały też limity cen na rosyjską ropę, a jak zapowiada Rosja - ich respektowanie oznacza koniec dostaw. W obliczu rosnących kosztów wszelkiej działalności gospodarczej - wzrosną też koszty stacji benzynowych.

Szerzej o tych aspektach i przewidywaniach analityków pisaliśmy w tym tekście:

Więcej o: