Największa obawa Polaków w 2023 roku. To nie wojna, konflikt z UE, ani nawet choroba

"Czego obawia się Pani/Pan najbardziej w 2023 roku?" - na to pytanie ankietowani odpowiedzieli jeszcze w 2022 r. Najpopularniejsza odpowiedź zebrała prawie 40 proc. głosów, wyprzedzając zdecydowanie pozostałe obawy Polaków.

Badanie SW Research przeprowadzono na zlecenie portalu rp.pl. Jego uczestnicy przyznali, że najbardziej obawiają się dalszego wzrostu cen. Tę odpowiedź wskazało 39,9 proc. ankietowanych. 

Drugą sprawą, która budzi obawy Polaków jest zaostrzenie konfliktu w Ukrainie, przy czym tę odpowiedź wskazało mniej osób, bo 14 proc. Na trzecim miejscu znalazły się kłopoty ze zdrowiem. Tej odpowiedzi udzieliło 13,3 proc. respondentów.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kiedy możemy spodziewać się szczytu inflacji?

Największa obawa Polaków w 2023 roku. To nie wojna ani choroba

Pozostałe wskazania w badaniu SW Research zdobyły poniżej 10 proc.. Kolejne miejsca w rankingu obaw Polaków w 2023 zajęły: obniżenie poziomu życia (7 proc.), niekorzystny ze swojego punktu widzenia wynik wyborów parlamentarnych (7 proc.), utrata pracy (5,1 proc.). Po 3,7 proc. osób wskazało odpowiedzi: osłabnięcie demokracji w Polsce i pogłębienie konfliktu Polski z UE.

Adam Jastrzębski z SW Research doprecyzował, że dalszego wzrostu cen w tym roku obawia się niemal co druga osoba z dochodem w przedziale między 3001 a 4000 zł.

Nieco mniej, bo 47 proc. respondentów, którzy mają wykształcenie zasadnicze zawodowe oraz badani w wieku do 24 lat 46 proc.

- mówił w rozmowie z rp.pl. W poprzednim roku Polacy także wskazali na to, że najbardziej obawiają się wzrostu cen. Wtedy odpowiedź wskazało 42,5 proc. respondentów. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: