Chorwacja świętuje. Euro zamiast kuny i podniesione szlabany na siedemdziesięciu przejściach granicznych

Szefowa Komisji Europejskiej i premier Chorwacji spotkali się na granicy słoweńsko-chorwackiej, aby uczcić zniesienie granic i zastąpienie narodowej waluty wspólną walutą europejską. Ursula von der Leyen powiedziała m.in., że przystąpienie Chorwacji do strefy Schengen i przyjęcie euro to "historyczne wydarzenie".

Ursula von der Leyen stwierdziła, że brak kontroli granicznych przyczyni się do rozwoju Chorwacji i lokalnych społeczności.

- Koniec kontroli, koniec sprawdzania paszportów. Kolejne pokolenia Chorwatów będą dorastały w Schengen. Ludzie będą podróżowali swobodnie, a biznes będzie się rozwijał bez przeszkód. Swobodne podróże przyniosą namacalne skutki dla ludzi mieszkających przy granicy, pracujących po obu stronach granicy, czy posiadających rodziny po drugiej stronie. Nastąpi zbliżenie się społeczności - stwierdziła Ursula von der Leyen.

Zobacz wideo Europejska komisarz ds. wewnętrznych o korupcji: Wstydźcie się! Nadużyliście zaufania Europejczyków

Premier Chorwacji Andrej Plenković mówił, że zniesienie granic będzie miało kluczowe znaczenie dla jego kraju. - Strefa Schengen i strefa euro będą korzystne dla chorwackich obywateli, będą korzystne dla chorwackiej gospodarki. Po pierwszym stycznia Chorwacja jest w nowej sytuacji. Już nic nie jest takie samo dla naszych obywateli. Mogą podróżować bez kontroli, bez czekania, bez kolejek. To ma wielkie znaczenie dla Chorwacji jako kraju turystycznego - powiedział Andrej Plenković. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Chorwacja. Na ponad siedemdziesięciu przejściach granicznych podniesiono szlabany

Punktualnie o północy na ponad siedemdziesięciu przejściach granicznych Chorwacji ze Słowenią i z Węgrami podniesiono szlabany, a strażnicy przestali sprawdzać dokumenty podróżnych.

Również w niedzielę Chorwacja weszła do strefy euro i zastąpiła swoją walutę kunę. Ci, którzy nie zdążyli wymienić pieniędzy, mogą po pierwsze płacić kunami przez następne dwa tygodnie, a następnie bez żadnej prowizji wymienić do stu banknotów i monet na poczcie lub w jakimkolwiek banku. 

Chorwacja jako jedyna kilka tygodni temu uzyskała zgodę wszystkich krajów Unii Europejskiej. Do strefy Schengen nie udało się wejść Rumunii i Bułgarii. 

Rumunia i Bułgaria bez zgody na wejście do strefy Schengen

Przystąpienie obu krajów do strefy zawetowała Austria, a w przypadku Bułgarii również Holandia. Zdaniem Wiednia Rumunia i Bułgaria nie radzą sobie z imigrantami na tzw. szlaku bałkańskim. Kanclerz Austrii Karl Nehammer mówił na początku grudnia, że w kraju jest obecnie 75 tys. niezarejestrowanych migrantów, którzy przekroczyli zewnętrzną granicę UE i dotarli do Austrii. - Ten problem należy rozwiązać w pierwszej kolejności - ocenił.

Dlaczego Wiedeń zgodził się na przyjęcie Chorwacji? Na to pytanie odpowiedział w rozmowie z Deutsche Welle jeden z urzędników UE. - To z kolei dowodzi, że wewnętrzne gry polityczne w Austrii wokół migracji mają większą rolę niż statystyki - tłumaczył. "Zablokowanie Chorwatów, którzy wchodzą do strefy euro, byłoby ryzykownym paradoksem, bo ruch bez kontroli granicznych ma duże znaczenie również gospodarcze, co jest istotne dla unii walutowej" - czytamy. Więcej w poniższym artykule: 

Więcej o: