Japonia zapłaci za wyprowadzkę z Tokio. Milion jenów na dziecko. Rząd podwyższa dopłatę

Władze Japonii zaoferują nawet milion jenów na każde dziecko rodzinom, które wyprowadzą się z Tokio. Tak rząd chce zmniejszyć koncentrację ludności w stolicy. Pieniądze będą wypłacane równolegle z pokaźnymi dodatkami, które można otrzymać m.in. za rozpoczęcie działalności gospodarczej w nowym miejscu zamieszkania.

Japońskie władze dotychczas płaciły po 300 tys. jenów (ponad 10 tys. zł według aktualnego kursu walut) na dziecko. Jednak już od nowego roku podatkowego, czyli od kwietnia 2023 roku, kwota ta zostanie podwyższona do 1 miliona jenów na dziecko, tj. ok. 34 tys. zł - podaje japońska agencja Kyodo.

. Prezes PiS mówi, że w płacach jesteśmy tuż za Japonią. Tłumaczymy

Japonia zachęca do wyprowadzki z Tokio. Oferuje pieniądze

Co ciekawe, dodatek w wysokości 1 miliona jenów to nie jedyna zachęta do wyprowadzki z Tokio. Tamtejszy rząd płaci rodzinom wsparcie w wysokości od 1 do 3 milionów jenów (maksymalnie do 100 tys. zł), jeśli rodzic znajdzie nową pracę w małej lub średniej firmie w nowym miejscu zamieszkania, pozostanie zatrudniony w dotychczasowej firmie, ale przejdzie na pracę zdalną, lub założy własną firmę - wyjaśnia "The Guardian". Połowa dopłat wypłacana jest przez rząd centralny, a druga część przez lokalne gminy.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rządowe wsparcie przysługuje na każde dziecko, które ma mniej niż 18 lat lub jest starsze, jeśli pozostaje w ostatniej klasie szkoły średniej. Kolejny warunek polega na tym, że rodziny muszą mieszkać w gminie, która uczestniczy w programie relokacji, przez co najmniej pięć lat. W tym czasie rodzic musi być również zatrudniony. Jeśli rodzina wyprowadzi się wcześniej, będzie zobowiązana zwrócić pełną kwotę otrzymanego wsparcia.

Do rządowego programu relokacji w bieżącym roku podatkowym przystąpiło około 1300 gmin. Dopłaty mogą uzyskać rodziny mieszkające w 23 okręgach specjalnych w Tokio, a także osoby dojeżdżające do pracy z okolicznych obszarów, w tym z prefektur Saitama, Chiba i Kanagawa.

Samochód przysypany śniegiem w mieście Nagaoka, w prefekturze Niigata Śnieg w Japonii przyniósł śmierć 13 osób. Jest ponad 80 rannych

Japonia walczy z przeludnieniem Tokio

Władze Japonii zachęcają rodziny z dziećmi w wieku szkolnym lub przedszkolnym do wyprowadzki z Tokio. Rząd ma nadzieję, że do 2027 roku ze stolicy wyprowadzi się 10 tys. ludzi - podaje "The Guardian". Program relokacji ma za zadanie ożywić mniej zamieszkałe miasta i wsie, a zarazem zmniejszyć koncentrację ludności w Tokio m.in. w związku z pandemią koronawirusa oraz upowszechnieniem pracy zdalnej.

Zobacz wideo "Zawsze myślałem, że Japonia to tylko betonowy las". Marcin Krukowski z Japonii
Więcej o: