PKP Intercity z największą frekwencją w historii w 2022 roku. Rekord pobito o 10 mln pasażerów

PKP Intercity było popularne jak nigdy dotąd. Aż 59 mln pasażerów skorzystało z pociągów tej linii w 2022 roku. Rekordowo dużo osób podróżowało w sierpniu, który okazał się najbardziej popularnym miesiącem w historii PKP Intercity. Oprócz tego 2022 roku był dla spółki czasem dużych inwestycji.

- Od kilku lat odbudowujemy rolę kolei w Polsce, a miniony niedawno rok pokazał, że jesteśmy na dobrych torach do osiągnięcia naszego celu, którym jest jak największa popularyzacja podróży pociągami  - mówił Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity

Zobacz wideo "Nie będziemy czekać na pociąg przez 3 godziny. Nikt sobie na to nie może pozwolić"

PKP Intercity z rekordową popularnością 

Prawie 59 mln osób skorzystało z usług narodowego przewoźnika w 2022 roku, przyczyniając się do najlepszego wyniku przewozowego w historii. Pobito rekord z 2019 roku, kiedy pociągami podróżowało blisko 49 milionów podróżnych, czyli o ok. 20 proc. mniej. Ponadto porównując ten rok z np. rokiem 2015, gdy PKP IC przewiozło zaledwie 31 mln pasażerów, widać rosnącą popularność kolei.

Pierwszy rekord miesięcznej popularności padł już maju, kiedy to ponad 5,26 miliona osób podróżowało z PKP Intercity. Później pobito go jeszcze trzy razy: w czerwcu - 5,5 mln podróżnych, w lipcu - blisko 6,5 mln oraz w sierpniu - ponad 6,5 mln. Tym samym sierpień 2022 roku stał się miesiącem z największą frekwencją w historii PKP Intercity.  

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

PKP Intercity zapowiada duże inwestycje

- Nie spoczywamy jednak na laurach i zakasujemy rękawy do dalszej, ciężkiej pracy. Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się znacząco poprawić wynik z 2022 roku. Pomogą nam w tym między innymi wielomiliardowe inwestycje taborowe, jak i infrastrukturalne. Dzięki nim moda na kolej stanie się jeszcze bardziej powszechna - mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity. 

PKP Intercity ogłosiło już rozszerzenie swojej strategii rozwoju i inwestycji z perspektywą do 2030 roku z 19 do 27 mld zł. Mają one zostać przeznaczone m.in. na wymienienie i zmodernizowanie floty pociągów. W 2030 roku PKP Intercity ma mieć do dyspozycji około dwa razy więcej pociągów i zaoferować pasażerom wysoki oraz jednolity standard podróży z prędkością 160-250 km/h. 

PKP Intercity zapowiada zwiększenie taboru

W tym roku postawiono ku temu duży krok. Mianowice PKP Intercity ogłosiło w listopadzie, największy w swojej historii pod względem liczby pojazdów przetarg taborowy. Ma on powiększyć się aż o 300 nowych wagonów, a prawo opcji umożliwić zakup dodatkowych 150 pojazdów.   

- Jego realizacja będzie milowym korkiem w stronę realizacji naszej strategii inwestycyjnej. Nowa jakość przyciągnie kolejne miliony podróżnych do naszych pociągów. Dzięki nowym wagonom spełnimy oczekiwania różnych grup pasażerów: rowerzystów, osób z dziećmi czy tych podróżujących w pojedynkę. Jesteśmy pewni, że dzięki takim inwestycjom kolej już niedługo stanie się środkiem transportu numer jeden - wyjaśnia Chraniuk. 

Więcej o: