Do 70 tys. zł kary za niezłożenie jednego dokumentu! Nowy obowiązek od stycznia

Od 1 stycznia 2023 roku kierowcy, którzy kupują samochód, będą mieli dodatkowy obowiązek. Jeśli zdecydują się być stroną umowy cywilnoprawnej, będą musieli złożyć w urzędzie skarbowym w odpowiednim terminie deklarację PCC-3. Za niedopełnienie tego obowiązku kierowcy może grozić kara do niemal 70 tys. zł.

Przy zakupie auta należy wypełnić druk PCC-3, na podstawie którego urząd skarbowy nalicza odpowiednią opłatę. Od 1 stycznia 2023 roku nastąpiła zmiana w przepisach - na złożenie w urzędzie deklaracji PCC-3 kupujący ma jedynie 14 dni. Jeżeli dokument nie zostanie dostarczony w tym terminie, nabywca auta będzie musiał liczyć się z karą w wysokości nawet 69 800 zł.

Zobacz wideo Jaki był najlepszy samochód 2022 roku? Zaczynamy głosowanie w plebiscycie The Best of Moto!

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Co to jest deklaracja PCC-3?

Druk PCC-3 to deklaracja dotycząca podatku od czynności cywilnoprawnych. Muszą wypełnić ją między innymi osoby, które kupują samochód. Na podstawie deklaracji urząd skarbowy wylicza wartość 2-procentowego podatku dla czynności cywilnoprawnych, który następnie osoba nabywająca pojazd musi opłacić. Opłata ta dotyczy samochodów sprzedawanych na podstawie umowy kupna-sprzedaży, których wartość rynkowa jest wyższa niż 1000 zł. 

Deklaracja PCC-3. Zmiany w przepisach

Od 1 stycznia 2023 kupujący auto ma na złożenie deklaracji PCC-3 jedynie 14 dni. Po przekroczeniu tego terminu grozi mu kara, która może okazać się bardzo dotkliwa. Jak podaje portal eska.pl minimalna kwota grożąca za spóźnienie w dopełnieniu formalności może wynieść 10 procent obowiązującej płacy minimalnej, która od nowego roku wzrosła do 3490 zł brutto. Kolejna podwyżka najniższej krajowej ma nastąpić 1 lipca 2023 roku. Minimalne wynagrodzenie wzrośnie wtedy do 3600 zł brutto. Urzędnik ma jednak prawo naliczyć karę w wysokości aż dwudziestokrotności płacy minimalnej. Oznacza to, że maksymalna kara może wynieść nawet 68 900 zł brutto, a od 1 lipca 72 000 zł brutto.

Kupujący musi sam pilnować terminów dostarczenia dokumentów. Organy podatkowe nie mają obowiązku wzywać zarówno do wypełnienia deklaracji, jak i uiszczenia opłaty. 

Kto jest zwolniony z podatku PCC-3?

Na stronie podatki.gov.pl wskazano, kto jest zwolniony z konieczności wypełniania deklaracji PCC-3. Zgodnie z przepisami PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, które są inne niż umowa spółki, ale jedynie w przypadku, gdy są opodatkowane podatkiem VAT albo jeżeli przynajmniej jedna ze stron umowy z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT. 

Więcej o: