PKP podnosi ceny biletów. Kryzys energetyczny uderza również w koleje

PKP poinformowało, że od 11 stycznia 2023 roku będzie obowiązywać nowy cennik biletów. Bilety będą droższe o kilkanaście procent. Spółka podaje, że w ten sposób jedynie złagodzi, ale nie zrekompensuje wzrostu kosztów prowadzenia działalności.

Kryzys energetyczny uderzył też w koleje. PKP poinformowało o wzroście kosztów utrzymania, który poskutkuje wyższymi cenami biletów od środy 11 stycznia 2023 roku.

Spółka przypomina, że "to zaledwie druga systemowa zmiana cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014". W komunikacie czytamy też, że podwyżka ma jedynie częściowo złagodzić wzrost kosztów prowadzenia działalności, a nie całkowicie go zrekompensuje.

Zobacz wideo Kryzys energetyczny uderza w transport publiczny. Jak możemy go uratować?

Ceny biletów w PKP w górę

"Na podstawie przeprowadzonych szczegółowych analiz PKP Intercity podnosi ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów średnio w wysokości:

  • 17,8 proc.  dla kategorii EIP;
  • 17,4 proc. dla kategorii EIC;
  • 11,8 proc. dla kategorii TLK/IC."

- podaje PKP. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Ceny biletów odcinkowych wzrosną natomiast średnio o 10 proc. "Jednocześnie, aby zwiększyć atrakcyjność ofert Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max, PKP Intercity wydłuża okres obowiązywania oferty o kilka godzin, tj. do godz. 24:00 w czwartek. Do tej pory obowiązywała od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek. Niezmiennie będzie umożliwiać dowolną liczbę przejazdów pociągami PKP Intercity w okresie ważności. Jednocześnie zaznaczyć należy, że cena obu ofert pozostaje bez zmian".

PKP przypomina też, że w ubiegłym roku wprowadziło dynamiczny system zarządzaniami cenami oraz rozszerzyło ofertę Promo na wszystkie kategorie pociągów, co "sprawiło, że do sprzedaży trafiły bilety w cenach dużo niższych niż ceny bazowe". Łącznie spółka udostępniła pule 1,2 mln biletów w promocji. 

Więcej o: