Polacy drżyjcie. Nie zdążyliśmy zapomnieć o Polskim Ładzie, a MF już szykuje kolejne "ułatwienia"

W 2023 roku czeka nas kolejna zmiana w prawie podatkowym. Ministerstwo Finansów ma wdrożyć nowelizację, która wprowadzi "ułatwienia na gruncie podatków" - mówi szefowa resortu Magdalena Rzeczkowska.
Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Mija rok od wprowadzenia pierwszej części Polskiego Ładu. Na początku 2022 roku rząd znowelizował prawo podatkowe, ale reforma była tak dziurawa, że wymagała setek mniejszych zmian, a ostatecznie znów dużej nowelizacji w połowie roku. Magdalena Rzeczkowska w rozmowie z WNP.pl zapowiedziała kolejne zmiany w podatkach, które wejdą w życie w 2023 roku. 

Podatki. W drodze kolejna nowelizacja

Jednym z priorytetowych projektów na 2023 rok jest "największa od lat nowelizacja Ordynacji podatkowej" - powiedziała Rzeczkowska. Jak dodała, będą to oczekiwane przez Polaków ułatwienia w podatkach. "Projekt zakłada m.in., że prostsze sprawy będą mogły być załatwiane na wniosek podatnika w postępowaniu uproszczonym, co pozwoli na uzyskanie decyzji już w 14 dni. Kolejne rozwiązanie umożliwi umorzenie podatku przed terminem jego płatności" - powiedziała ministerka finansów. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Ponadto w planach jest możliwość spłaty podatku za podatnika przez osobę, które nie należy do kręgu najbliższej rodziny, do kwoty 5 tys. zł (obecnie 1 tys. zł). Usunięty zostanie również obowiązek składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty, jeśli wynika ona z korekty deklaracji.

Ponadto w planach jest też obowiązek korzystania z systemu e-Faktur, który przed rokiem zaczął działać dla chętnych. Rzeczkowska wytłumaczyła, że podatnicy dzięki temu będą mogli szybciej otrzymać zwrot VAT, ponadto system ułatwia korektę faktur i upraszcza obowiązki sprawozdawcze. 

Docelowo system stanie się jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi w Europie w zakresie wymiany informacji o zdarzeniach gospodarczych

- powiedziała Rzeczkowska. 

Więcej o: