Przelewy bankowe w święto Trzech Króli 2023. Kiedy dotrą pieniądze?

Krajowa Izba Rozliczeniowa poinformowała, że 6 stycznia 2023 roku - w związku z tym, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, system rozliczeniowy Elixir będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu. Kiedy więc zrealizować przelew, aby pieniądze dotarły na czas?

Święto Trzech Króli przypada 6 stycznia, w tym roku jest to piątek. Jest to też dzień ustawowo wolny od pracy, w związku z czym duża część pracowników może cieszyć się dłuższym weekendem. Krajowa Izba Rozliczeniowa poinformowała, że tego dnia system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu. Kiedy więc warto wykonać przelew, aby dotarł na czas?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pracownica banku zatrzymana za przywłaszczenie pieniędzy. Straty to prawie 4,5 mln zł

Co to jest system Elixir?

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pośrednictwem realizuje się większość transakcji, które są zlecane przez klientów polskich banków. Rozliczenie i rozrachunek zarówno przelewów, jak i poleceń zapłaty, odbywa się w trakcie trzech sesji rozliczeniowych. Zaplanowane są one od poniedziałku do piątku, o godzinie 9:30, 13:30 i 16:00. Wyjątek stanowią dni ustawowo wolne od pracy. Co zatem z przelewami zaplanowanymi na 6 stycznia?

Święto Trzech Króli 2023. Kiedy dotrą przelewy bankowe?

Święto Trzech Króli, przypadające na 6 stycznia, to dzień ustawowo wolny od pracy, w związku z czym terminowe płatności, które wypadają na ten dzień warto zaplanować i zlecić wcześniej. Jak informuje na swojej oficjalnej stronie KIR, "przelewy, które zlecimy w najbliższy czwartek 5 stycznia po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców w poniedziałek, 9 stycznia." Warto wspomnieć, że do dyspozycji klientów pozostaje także system płatności natychmiastowych Express Elixir. Umożliwia on obsługę przelewów w trybie ciągłym przez cały rok, włącznie z weekendami i dniami świątecznymi. System ten umożliwia przesyłanie środków pomiędzy rachunkami w różnych bankach, a dostępność usługi można sprawdzić TUTAJ.

Święto Trzech Króli 2023. Usługa Euro Elixir, czyli co z przelewami w euro?

Osoby, które korzystają z systemu Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, nie mają się czym martwić. 6 stycznia system będzie funkcjonował zgodnie z codziennym harmonogramem. Oznacza to, że KIR, tak jak w każdy inny dzień roboczy, przeprowadzi 6 sesji rozliczeniowych.

Więcej o: