Piaseczno. Opłata za ogrzewanie wzrosła o 350 proc. Nie, nie wstawiliśmy tego zera przypadkiem

Mieszkańcy Piaseczna zapłacą w 2023 r. za ogrzewanie o 350 proc. więcej niż w zeszłym roku. Nie, nie wstawiliśmy tego zera przypadkiem. Tak rekordowo wysokie podwyżki wynikają z rosnących cen gazu i braku wsparcia dla odbiorców miejskiego ciepła. Różnica jest tym bardziej zauważalna, iż mieszkańcy Piaseczna mieli od lat jedną z najniższych stawek w Polsce.

Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo-Usługowe "Piaseczno" od stycznia podwyższa ceny opłat za ogrzewanie. Wraz z końcem 2022 r. skończyła się trzyletnia umowa, którą spółka ciepłownicza zawarła na dostawy gazu - poinformowało miasto w oficjalnym komunikacie. Skala tych podwyżek zmroziła jednak mieszkańców.  

Zobacz wideo Z czym muszą mierzyć się rolnicy w dobie kryzysu energetycznego?

Rekordowe podwyżki cen energii w Piasecznie

PCU w Piasecznie korzystało przez lata z dość niskiej opłaty. Mieszkańcy korzystali z jednej z najniższych w Polsce stawek opłat za ciepło, więc obecna różnica w cenie wydaje się wyjątkowo wysoka. Zwiększono ją bowiem aż 7-krotnie. Dotychczasowa cena wynosiła 93 zł/MWh, podczas gdy na pierwszy kwartał gaz został kupiony po cenie 720 zł/ MWh. 

"Cena za 1 GJ ciepła wynosiła w 2022 roku 52 zł, podczas gdy w nowej taryfie wynosi 250 zł dla odbiorców, których nie obejmuje rządowa ulga oraz 142 zł dla tych, których ulga dotyczy"

- informuje Urząd Miejski w Piasecznie. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Burmistrz Piaseczna apeluje do ministerki klimatu 

Burmistrz Daniel Putkiewicz ubolewa, że "odbiorcy ciepła miejskiego nie mogą liczyć na systemowe wsparcie od rządu, jak ma to miejsce w przypadku osób ogrzewających swoje domy węglem".

W sprawie zapewnienia systemowego wsparcia zwracał się już do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sierpniu. Teraz zamierza prośbę ponowić. Oprócz tego władze miasta szukają innych rozwiązań na zniwelowanie dalszych podwyżek.  

- Kupiliśmy wolumen gazu jedynie na pierwszy kwartał 2023 r., ponieważ liczymy na to, że wprowadzone przez Unię Europejską regulacje, które blokują podwyżkę cen gazu na poziomie 180 euro/MWh sprawią, że ceny na giełdach nie tylko przestaną rosnąć, ale też nieco spadną - mówi prezes PCU Marek Trendel.  

Urząd Miejski także informuje, że nowe taryfy będą obowiązywały do końca kwietnia. Kolejną kalkulację ciepłownia ma przygotować dla URE na przełomie lutego i marca. Będzie zawierała stawki na kolejne miesiące 2023 r. Niestety ich wysokość będzie w dużym stopniu zależna od - ewentualnych - zmian w prawie, ale przede wszystkim cen gazu.  

Więcej o: