Ile zarabia papież, a ile kardynałowie? Zarobki głowy Kościoła mogą zaskoczyć

Pełnienie posługi papieskiej łączy się z wieloma obowiązkami, z którymi na co dzień musi mierzyć się głowa Kościoła i jego doradcy. W Polsce uposażenie duchownych zależne jest od stanowiska. Im wyżej w hierarchii kościoła Katolickiego, tym wyższe wynagrodzenie. Ile więc jest w stanie zarobić papież?

Można by przypuszczać, że papież Franciszek, jako głowa Kościoła Katolickiego, otrzymuje sowite wynagrodzenie za swoje liczne obowiązki. Okazuje się jednak, że sytuacja wygląda zgoła inaczej. Ile tak naprawdę zarabia papież?

Zobacz wideo Emerytowany papież Benedykt XVI nie żyje. "Od dziecka marzył, by zostać biskupem"

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Jak wyglądają zarobki w Watykanie?

Watykan utrzymuje nie tylko tysiące pracowników świeckich, ale także duchownych. Portal churchpop.com, powołując się na amerykański program The Catholic Talk Show, przedstawił zarobki kleru w Stolicy Apostolskiej. Okazuje się, że kardynałowie mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 5000 euro miesięcznie (około 23 tys. zł). Pieniądze te mają być wykorzystane przy pełnieniu posługi. To, co z nich pozostanie, powinno zostać rozdane innym. 

Ile zarabia papież?

Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku papieża, który z założenia w ogóle nie otrzymuje pieniędzy. Głowa Kościoła nie otrzymuje pensji "do ręki", a wszelkie wydatki, jak koszty podróży czy zakwaterowania, pokrywa Watykan. W programie wspomniano, że rocznie jest to około 100 tys. dolarów, czyli około 409 tys. złotych. W przypadku papieża Franciszka dodatkowo dochodzi fakt, że duchowny, będąc członkiem Towarzystwa Jezusowego, złożył śluby ubóstwa. Wyrzekł się więc potrzeb materialnych, które mogłyby przesłonić mu chrześcijańskie cele.

Papieski fundusz na cele charytatywne

Portal alteia.org wspomina jednak, że papież ma dostęp do dość dużej sumy pieniędzy przeznaczonych na cele charytatywne, które może rozdzielać wśród potrzebujących wedle własnego uznania. Franciszek regularnie przekazuje darowizny ubogim, osobom szczególnie potrzebującym, dotkniętym klęskami żywiołowymi czy wojnami. Jego posługa ma być na kształt Jezusa, który nie miał pensji, był zależny od hojności innych, ale jednocześnie sam pomagał biednym i potrzebującym.

Więcej o: