15. emerytura w 2023 roku? Marlena Maląg: Odpowiem przewrotnie, seniorzy już ją dostali

- Można powiedzieć, że 15. emeryturę już zrealizowaliśmy - powiedziała ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Stwierdziła, że dzięki działaniom rządu "rocznie w portfelach seniorów zostaje ponad 2000 zł".

Marlena Maląg, ministerka rodziny i polityki społecznej, gościła w środę (4 stycznia) w programie "Pieniądze to nie wszystko". W rozmowie z dziennikarzem "Super Expressu" wypowiedziała się na temat wypłat 15. emerytury w 2023 roku. - Można powiedzieć, że już ją zrealizowaliśmy - stwierdziła.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić

15. emerytura w 2023 r. Seniorzy nie dostaną realnych środków

- Odpowiadając przewrotnie, przez zmiany, które już zostały wprowadzone, tzn. przez kwotę wolną od podatku i obniżenie podatków od lipca ubiegłego roku, na tym rozwiązaniu skorzystało 91 proc. emerytów, co przyczynia się do tego, że rocznie w portfelach emerytów zostaje ok. 2050 zł. Ponadto emeryci, którzy pobierają świadczenia do 2500 zł, nie mają naliczonego podatku. Gdybyśmy tak chcieli powiedzieć, to tą 15. emeryturę zrealizowaliśmy - wyjaśniła Marlena Maląg. Reasumując, wygląda na to, że na dodatkowe świadczenie w 2023 r. seniorzy nie mają co liczyć. 

Waloryzacja podniesie emerytury i renty. Morawiecki obiecuje stałą "czternastkę"

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, która przywraca waloryzację kwotowo-procentową. To oznacza, że każdy emeryt otrzyma świadczenie wyższe o co najmniej 250 zł brutto (227,50 zł netto). Minimalna emerytura wzrośnie więc do 1588,44 zł brutto (1445,49 zł netto). 

Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że "trzynastka" i "czternastka" będą utrzymane. - Jeśli będziemy nadal rządzić, wpiszemy 14. emeryturę do ustawy, żeby stała się dodatkiem sformalizowanym - przekazał. Proces legislacyjny - jak zapowiedział szef rządu - ma zakończyć się najpóźniej w marcu.

Więcej o: