Hiszpania rozszerza bezpłatną komunikację. "Nawet 626 km z Madrytu do Barcelony"

Od 1 lutego Hiszpanie będą mogli korzystać z darmowej komunikacji także na międzymiastowe przejazdy autobusowe. Zalicza się do nich połączenie o długości 626 km z Madrytu do Barcelony. Rząd szacuje, że dla czteroosobowej rodziny w 2023 roku program przyniesie oszczędności w wysokości 1800 euro w Madrycie, 2200 euro w Barcelonie i ponad 3000 euro w Walencji.

Bezpłatne przejazdy pociągiem wprowadzone przez hiszpański rząd we wrześniu zostały rozszerzone na międzymiastowe usługi autobusowe. To także bezpłatne przejazdy na 626 km trasie z Madrytu do Barcelony. Zmiany wchodzą w życie od 1 lutego - podaje "The Guardian".

"Od września na tej trasie i 41 innych liniach autobusowych obowiązuje zniżka 50 proc. na ceny biletów. Teraz oczekuje się, że zniżka 100 proc. będzie obowiązywać na wszystkich trasach daleko- i średniodystansowych" - czytamy.

Zobacz wideo Wjechał na przejazd pod opadającymi rogatkami. I znalazł się sam na sam z pociągiem [WIDEO]

We wrześniu rząd wprowadził bezpłatne przejazdy prawie wszystkimi pociągami, a z 50 proc. zniżką na pociągi dużych prędkości Avant, dla każdego, kto odbył 16 lub więcej przejazdów w danej strefie.

Jak działają przepisy? 

Podróżni muszą pobrać aplikację, w której wyznacza się miejsce docelowe. Następnie należy wpłacić depozyt w wysokości 10 euro za linie podmiejskie i 20 euro za podróże na średnie odległości. Kod QR na aplikacji służy jako bilet. Kaucja podlega zwrotowi na koniec roku, jeżeli posiadacz biletu odbył co najmniej 16 podróży do wskazanego miejsca lub do dowolnego miejsca w tej samej strefie.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Raquel Sánchez Jiménez, ministerka transportu, powiedziała na konferencji prasowej, że od czasu wprowadzenia programu, Renfe, narodowy przewoźnik kolejowy, wydał 2 437 394 bezpłatnych biletów na pociągi podmiejskie i średniodystansowe. Sánchez szacuje, że dla czteroosobowej rodziny w 2023 roku program przyniesie oszczędności w wysokości 1800 euro w Madrycie, 2200 euro w Barcelonie i ponad 3000 euro w Walencji.

Transport publiczny po niemiecku. Bilet za 49 euro od nowego roku

Hiszpania to nie jedyny kraj europejski, który dopłatami do transportu publicznego chce łagodzić obywatelom skutki kryzysu energetycznego. W Niemczech od początku nowego roku obowiązują ceny wysokości 49 euro za bilet na lokalne połączenia, który ma zastąpić obowiązujący minionego lata bilet za 9 euro. 

Bilet ma być oferowany w formie abonamentu, z którego w każdej chwili można zrezygnować. Według zapowiedzi, oferta miała być "tak samo nieskomplikowana" jak w przypadku biletu za 9 euro. 

PKP podnosi ceny biletów. Kryzys energetyczny uderza również w koleje

Tymczasem w Polsce wygląda to nieco inaczej. PKP poinformowało w tym tygodniu o wzroście kosztów utrzymania, który poskutkuje wyższymi cenami biletów od środy 11 stycznia 2023 roku. Spółka przypomina, że "to zaledwie druga systemowa zmiana cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014". W komunikacie czytamy też, że podwyżka ma jedynie częściowo złagodzić wzrost kosztów prowadzenia działalności, a nie całkowicie go zrekompensuje.

 "Na podstawie przeprowadzonych szczegółowych analiz PKP Intercity podnosi ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów średnio w wysokości:

  • 17,8 proc.  dla kategorii EIP;
  • 17,4 proc. dla kategorii EIC;
  • 11,8 proc. dla kategorii TLK/IC."

- podaje PKP.

To rekordowe podwyżki, co wskazują eksperci i dziennikarze branżowi w licznych wpisach w mediach społecznościowych.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście poniżej:

Więcej o: