Glapiński tłumaczy nominację Kurskiego. I mówi, że nie bywa "bez przerwy u pewnego lidera"

Adam Glapiński na konferencji po posiedzeniu RPP podkreślał niezależność instytucji od rządu. Na tyle dużą, że chciałby by trafiło to do podręczników historii. Ponownie też wyjaśniał swoją nominację Jacka Kurskiego do Banku Światowego.

W czwartek 5 stycznia Adam Glapiński tradycyjnie wystąpił na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Również jak zwykle konferencja trwała bardzo długo, a w ciągu dwóch godzin prezes NBP poruszył szereg tematów związanych nie tylko z decyzją Rady, które utrzymała stopy procentowe na poziomie 6,75 proc. 

Adam Glapiński mówi, że nie bywa u lidera pewnej partii

Prezes NBP zaznaczał, że nie kontaktuje się z żadnymi politykami i wbrew temu "co niektórzy myślą" nie bywa "bez przerwy u pewnego lidera politycznego, co niektóre media też sugerują". Dodał, że nie otrzymuje żadnych wskazówek od polityków i nie jest w żadnym sporze. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Zdaniem Adama Glapińskiego, NBP nigdy wcześniej w historii nie był tak niezależny i oderwany od polityki. Wyjaśnił, że tak się po prostu złożyło i nie przypisuje sobie w tym względzie żadnych zasług. 

Działamy całkowicie niezależnie, tak jak konstytucja nakazuje. I nie ma żadnych powodów, żebym ja się musiał czemuś podporządkowywać. Nigdy w życiu nie otrzymałem od ministra finansów czy od premiera jakichś sugestii. Chciałbym, żeby to do podręczników historii przeszło, bo pewnie pierwszy raz się to udało

- stwierdził Glapiński. 

Zobacz wideo Glapiński o współpracy z PiSem i nowym stanowisku Kurskiego: Nie bywam u lidera pewnej partii. Nie otrzymuję wskazówek

Glapiński o stanowisku Jacka Kurskiego w Banku Światowym

Na początku grudnia 2022 roku Jacek Kurski otrzymał stanowisko Alternate Executive Director w Banku Światowym. Prezes NBP stwierdził wówczas, że były prezes TVP mógłby zajmować o wiele wyższe stanowiska. Podczas konferencji po styczniowym posiedzeniu RPP Adam Glapiński znów poruszył kwestię nowego stanowiska Kurskiego

W tej materii najpierw wyraził żal wobec dziennikarzy, którzy - jego zdaniem - nie prześwietlili wcześniejszych nominacji na to stanowisko. 

Jest następny, świetnie merytorycznie przygotowany, spełniający wszystkie kryteria

- powiedział o Kurskim prezes NBP.  

Więcej o: