Egzekucja komornicza 2023. Ile komornik może zabrać z emerytury lub renty?

Egzekucja komornicza jest następstwem niespłacania długów. Dotyczy również emerytów i rencistów. Nieuregulowane należności są potrącane z ich świadczenia.

Egzekucja komornicza ma na celu jak najszybsze odzyskanie długu. Ile komornik może zabrać z emerytury lub renty w 2023 roku? Zgodnie z obowiązującymi przepisami egzekutor musi stosować się do określonej kwoty wolnej od potrącenia.  

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić

Egzekucja komornicza 2023. Kwota wolna od zajęcia

W przypadku emerytów i rencistów potrąceniu podlega kwota, która przekracza 75 proc. świadczenia minimalnego (brutto) (czyli komornik może zabrać maksymalnie 25 proc. świadczenia). Przypomnijmy, najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną w 2023 roku do 1588,44 zł  (z 1338,44 zł). W związku z tym kwota wolna wyniesie:

  • 1003,83 zł od stycznia do marca 2023 roku,
  • 1191,33 zł od marca do grudnia 2023 roku.

Jak podaje portal zadluzenia.com, w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy komornik również musi pozostawić 75 proc. wysokości renty. Kwota wolna dla tych osób to:

  • 752,87 zł od stycznia do marca 2023 roku,
  • 893,50 zł od marca do grudnia 2023 roku.

Uwaga! Jeżeli po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne i innych należności z tytułu podatku dochodowego, wysokość świadczenia jest niższa niż kwota świadczenia wolna od potrąceń, komornik nie może przeprowadzić egzekucji.

Czy komornik może zająć "trzynastkę" lub "czternastkę"?

Zgodnie z ustawą o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów komornik nie może dokonać potrąceń i egzekucji z trzynastej emerytury. Podobnie jest w przypadku "czternastki". Osoby zadłużone mogą samodzielnie wykorzystać dodatkowe świadczenie na uregulowanie swoich należności.

Więcej o: