Zwrot podatku dla emerytów. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze? Czy trzeba złożyć wniosek?

W 2023 roku emeryci mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. Z uwagi na obniżenie stawek podatkowych z 17 proc. na 12 proc., które wprowadził tzw. Polski Ład uzyskać oni mogą zwrot podatku. Kto może na to liczyć i co trzeba zrobić, aby urząd skarbowy zwrócił pieniądze? Wyjaśniamy.

Gwałtowny wzrost cen i wysoka inflacja wpływają na coraz wyższe koszty życia. Z wyjątkowo trudną sytuacją muszą mierzyć się polscy emeryci. Niektórym jednak przysługują dodatkowe pieniądze z tytułu zwrotu podatku za rok 2022. Kto może ubiegać się o taki zwrot i co trzeba zrobić, aby otrzymać pieniądze?

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Od lipca 2022 roku obowiązuje zmiana stawek podatkowych. Dotyczy ona podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli PIT. Wysokość tego podatku obniżono z 17 na 12 proc. w związku z czym emeryci, którzy płacili podatek dochodowy od swojego świadczenia, pobierają wyższe emerytury. Niższa stawka PIT obowiązuje także wstecz - od 1 stycznia 2022 roku - dlatego świadczeniobiorcy mają nadpłatę podatku za miesiące od stycznia do czerwca 2022 roku włącznie.

Warto dodać, że obniżka podatku dotyczy także rencistów oraz wszystkich osób, które płacą podatek według skali podatkowej.

Zwrot podatku dla emerytów. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze?

W 2023 roku zwrot podatku dotyczył będzie wyłącznie tych emerytów, którzy otrzymują świadczenia wyższe niż 2500 zł brutto. Wynika to z faktu, że osoby, które pobierają niższe emerytury, są zwolnione z obowiązku opłacania podatku dochodowego. W związku z tym urząd skarbowy nie miałby skąd dokonać zwrotu pieniędzy.

Jaka kwota zwrotu przysługuje świadczeniobiorcom?

Wysokość zwrotu podatku zależy bezpośrednio od wysokości emerytury. Im wyższe świadczenie, tym wyższy może być zwrot. Osoby, które otrzymują 2600 zł brutto emerytury, zyskają zwrot w wysokości 30 zł za każdy miesiąc. Każde dodatkowe 100 zł emerytury, gwarantuje kolejne 30 zł zwrotu. W przypadku emerytury w wysokości 5000 zł brutto, zwrot to aż 700 zł miesięcznie.

Kiedy emeryci mogą liczyć na wypłacenie zwrotu z podatków

Wypłacanie zwrotów z podatku rozpocznie się po złożeniu rozliczeń za 2022 rok. Termin ostatecznego złożenia deklaracji podatkowych przypada 2 maja 2023 roku. Zwrot podatku dla emerytów wynikający ze zmiany stawki podatkowej nastąpi najprawdopodobniej do końca lipca 2023 roku. Zgodnie z ustawą urząd skarbowy ma 3 miesiące na rozliczenie zeznania podatkowego od daty jego złożenia. Jeżeli jednak rozliczenie nastąpi przez internet, wówczas urząd będzie miał tylko 45 dni na przelanie pieniędzy na konto świadczeniobiorcy.

Zwrot podatku dla emerytów. Czy należy składać wniosek?

O zwrot podatku nie trzeba się ubiegać ani wysyłać specjalnych wniosków. Urząd skarbowy automatycznie wypłaci pieniądze każdemu, kogo emerytura wynosi więcej niż 2500 zł brutto miesięcznie. Niepotrzebne są więc dodatkowe dokumenty.

Więcej o: