Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki zwrotne. O 100 procent

W przyszłym miesiącu wzrośnie kaucja za butelki zwrotne po piwach grupy Żywiec - informuje portal dlahandlu.pl. Opłata będzie o 100 procent wyższa niż do tej pory.

Od 2 lutego 2023 r. wysokość kaucji za butelki zwrotne piw marki Żywiec o pojemności 0,5 litra będzie wyższa o 100 procent. Opłata wzrośnie z 50 groszy do złotówki. "Firma tłumaczy, że zmiana wynika ze wzrostu ceny zakupu butelek u producentów. Obecna cena dla sklepów nie pokrywała wartości odtworzeniowej nowej butelki" - informuje portal dlahandlu.pl. Grupa Żywiec przekonuje, że dzięki wyższej kaucji konsumenci chętniej będą zwracali butelki.

Zobacz wideo Szklana butelka z kapslem i brak otwieracza? 5 sposobów na otwarcie butelki

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ustawa kaucyjna. Wiceminister środowiska: Projekt "trafi lada dzień na radę ministrów"

Jeszcze w tym miesiącu pod obrady rządu ma trafić projekt noweli ustawy o gospodarce opakowaniami dotyczący systemu kaucyjnego - podał w poniedziałek Business Insider, powołując się na wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdobę. Jego zdaniem proces legislacyjny powinien zakończyć się w tym półroczu, a cały system ma zacząć funkcjonować w pełni w ciągu najbliższych dwóch lat.

Systemem kaucyjnym mają zostać objęte:

  • puszki aluminiowe do 1 litra;
  • butelki szklane wielorazowego użytku i jednorazowego użytku do 1,5 litra;
  • butelki z tworzywa sztucznego, czyli butelki PET do 3 litrów.

Ile będzie wynosiła kaucja? - Podejrzewam, że to nie będzie mniej niż 25 groszy, tak żeby to po prostu było opłacalne - stwierdził wiceszef MKiŚ. Ostateczna wysokość zostanie określona w ministerialnym rozporządzeniu, które zostanie wydane po wejściu ustawy w życie.

Więcej o: