Ile wyniesie kaucja za butelkę? Wiceminister klimatu podał kwotę. "Tak, żeby się to opłacało"

Wysokość kaucji wyniesie "nie mniej niż 25 groszy" - przekazał wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Podkreślił, że jeszcze w styczniu projekt zmian w prawie, dotyczący systemu kaucyjnego, ma trafić pod obrady rządu.

Projekt ustawy w sprawie systemu kaucyjnego ma trafić pod obrady rządu jeszcze w tym miesiącu. - Mam nadzieję, że tak będzie - powiedział w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w radiu Siódma9. - Musieliśmy jeszcze pewne kwestie przeanalizować. Planowaliśmy wcześniej zaproponować te przepisy na Radę Ministrów, ale one lada dzień trafią na Radę Ministrów - dodał.

System kaucyjny w Polsce. Ile kaucji za butelkę? Padła kwota

Wiceszef resortu ocenił, że proces legislacyjny powinien zostać zakończony w tym półroczu, a cały system ma zacząć w pełni funkcjonować w ciągu najbliższych dwóch lat. Jacek Ozdoba powiedział również, ile może wynieść kaucja za butelkę.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Podejrzewam, że to nie będzie mniej niż 25 gr, tak żeby to po prostu było opłacalne - wyjaśnił. Wysokość kaucji ma zostać określona w rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska, wydanym na podstawie ustawy po jej wejściu w życie.

System kaucyjny - jakie butelki będzie można zwrócić?

Zgodnie z projektem ustawy, "bezparagonowym" systemem kaucyjnym w Polsce mają zostać objęte:

  • puszki aluminiowe do 1 litra;
  • butelki szklane wielorazowego użytku i jednorazowego użytku do 1,5 litra;
  • butelki z tworzywa sztucznego, czyli butelki PET do 3 litrów.

Puste butelki objęte systemem kaucyjnym będą musiały odbierać wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów. "Mniejsze jednostki handlowe mogą odbierać te opakowania i zarazem zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności" - wskazano w uzasadnieniu. Do pobierania kaucji będą zobowiązane wszystkie sklepy. Jej wysokość mają ustalać przedsiębiorcy.

Zobacz wideo Glapiński: Być może w styczniu lub lutym inflacja znowu wzrośnie, (...) ale spodziewamy się, że na koniec roku będzie jednocyfrowa
Więcej o: