Ważna zmiana dla emerytów. ZUS: Można już korzystać z mLegitymacji

W styczniu 2023 roku każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS - mLegitymację - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz tego chętnym zostaną również wydane legitymacje plastikowe. Zusowska mLegitymacja będzie dostępna na każdym urządzeniu mobilnym w aplikacji mObywatel.

Emerytom oraz rencistom przysługują liczne zniżki i ulgi. Prawo do nich musi być poświadczone legitymacją, która jest standardowym, prostokątnym dokumentem. Dotychczas miała ona plastikową formę. Od paru lat rząd jednak rozwija cyfrowe dokumenty państwowe i od Nowego Roku elektronicznie zaczęły funkcjonować także legitymacje seniorów

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

ZUS: Można już korzystać z mLegitymacji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że każdy emeryt lub rencista otrzyma mLegitymację. To elektroniczna wersja legitymacji ZUS, która działa jak tradycyjny dokument. Pokazując mLegitymację na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień, które jej przysługują. 

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, profesor Gertruda Uścińska poinformowała, że od 1 stycznia legitymacje emeryta-rencisty wydawane są w formie elektronicznej.  

Emeryci otrzymują elektroniczną legitymację 

- Emeryci i renciści, którzy przed 1 stycznia otrzymali legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, automatycznie otrzymają też wersję elektroniczną i będą mogli korzystać z obu dokumentów - mówiła.  

Zaznaczyła, że nadal można też otrzymać tradycyjną wersję legitymacji. Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek - formularz ERL. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

mLegitymacja - jak założyć? 

Z mLegitymacji można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, na przykład telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać opcję: Legitymacja emeryta-rencisty.    

 

Warto podkreślić, że legitymacja elektroniczna zapewnia te sama prawa i zniżki, co jej plastikowa wersja. Oznacza to, że pokazując dokument w aplikacji, emeryci mogą m.in. taniej kupić bilet w autobusie, czy leki w aptece

Więcej o: