Przedsiębiorcy nie będą płacić składek ZUS? Ministerstwo zdrowia ostrzega, resort rodziny reaguje

Rząd chce zreformować sposób, w jaki działają urzędy pracy, a przy okazji oddzielić kwestie statusu bezrobotnego i ubezpieczonego. Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że przedsiębiorcy mogą próbować wykorzystać przepisy, by nie płacić składek na ZUS. Resort rodziny zapowiada, że projekt ustawy o aktywności zawodowej zostanie zmieniony.

Zaproponowana ustawa o aktywności zawodowej, która ma na celu reformę systemu darmowego leczenia osób bezrobotnych może sprawić, że przedsiębiorcy będą rezygnować z legalnego prowadzenia działalności w celu skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego - ostrzega Ministerstwo Zdrowia. Aby temu przeciwdziałać, resort rodziny planuje zmiany w prawie. 

Zobacz wideo Arkadiusz Myrcha gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (10.01)

Bezrobocie sposobem na darmowe ubezpieczenie? Ministerstwo Zdrowia ostrzega

Od dłuższego czasu planowano oddzielenie bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego od statutu osób pozbawionych zatrudnienia. Taki ruch miał polegać na usunięciu z rejestru urzędów pracy osób, które wykorzystują go jedynie do otrzymywania darmowych świadczeń leczniczych i nie posiadają sprecyzowanego celu, jakim byłoby podjęcie stałej pracy. 

Zasady gry zmienić ma ustawa o aktywności zawodowej, której głównym celem jest reforma działalności urzędów pracy. W rządzie powstał jednak spór o efekty wprowadzenia przepisów. Zgodnie z planowanymi zmianami osoby niemające innych tytułów do ubezpieczenia zdrowotnego (np. bezrobotni) będą mogły skorzystać z niego po wniesieniu odpowiedniego wniosku do ZUS-u - wyjaśnia Business Insider. Chodzi o ryzyko wzrostu szarej strefy. 

Praca zdalna (ilustracyjne)Rząd zmienia Kodeks pracy. Będzie nowy urlop

Przedsiębiorcy przejdą do podziemia? Ministerstwo zdrowia ostrzega 

Na problem zwraca uwagę resort zdrowia. Jego zdaniem przepisy w zaproponowanym kształcie oznaczają ryzyko "że część osób dotychczas płacących składki będzie starała się uciec od jej płacenia z dotychczasowych tytułów i przejść do grupy, która nie ma obowiązku ponoszenia kosztów składki, co m.in. zniechęca do podejmowania legalnej pracy lub działalności gospodarczej" - wskazało ministerstwo cytowane przez portal. 

Wszystko wskazuje na to, że alert podniesiony przez ministerstwo zdrowia, przyniesie efekt. Przepisy będą zmienione. - Ubezpieczenie zdrowotne będzie przysługiwało przez okres sześciu miesięcy. Po tym okresie konieczne będzie ponowne złożenie wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem - zapewniła cytowana przez BI ministerka rodziny Marlena Maląg

Urząd Pracy (zdjęcie ilustracyjne)Stopa bezrobocia w Polsce nie zmieniła się. Ale zaczyna przybywać bezrobotnych

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: