Zmiany w Kodeksie pracy. Co z umowami o pracę?

Rząd zapowiedział zmiany w Kodeksie pracy. Nowe przepisy uregulują m.in. umowy o pracę. - Słuchamy głosów pracodawców, ale przede wszystkim pracowników. To dobre propozycje dla polskiego rynku pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji.

- Są potrzebne zmiany w Kodeksie pracy, które przede wszystkim przyczyniają się do tego, że autentycznie wdrażamy i stosujemy elastyczne formy czasu pracy. To pokazała nam pandemia i ten proces rozpoczęliśmy - powiedziała we wtorek ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas konferencji poświęconej zmianom w Kodeksie pracy.

Zobacz wideo Czterodniowy tydzień pracy - czy ma sens?

Zmiany w Kodeksie pracy. Co z umowami o pracę? 

Marlena Maląg poinformowała, że umowa na czas próbny zostanie uzależniona od przewidywań pracodawcy na temat tego, jak długa będzie umowa na czas określony. Ministerka wytłumaczyła, że jeśli umowa próbna będzie na miesiąc, to zatrudnienie na czas określony będzie też krótsze. Nowy Kodeks pracy przewiduje również powtórzenie umowy próbnej, ale na innym stanowisku. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Ministerka zapowiedziała, że zmiany mają wpłynąć na m.in. stabilność zatrudnienia.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada m.in. zapewnienie pracownikowi, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, prawa do wystąpienia raz w roku o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony

- powiedziała Maląg.

Pracownik będzie mógł się ubiegać o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy. Złożenie wniosku w tej sprawie w świetle nowych przepisów będzie oznaczać, że pracodawca musi odpowiedzieć formalnie i będzie miał na to miesiąc. 

Jakie inne zmiany w Kodeksie pracy? Chodzi m.in. o dodatkowe przerwy 

Według zapowiedzi rządu mają zostać wprowadzone dwie dodatkowe przerwy od pracy wliczane do czasu pracy. Pracodawca nie będzie mógł też zabronić pracownikowi jednoczesnego pozostawiania w stosunku pracy z innym pracodawcą

Zmiany porządkują kwestie elastycznego czasu pracy, żeby było sprawiedliwym pojęciem, które daje wymierne korzyści. Słuchamy głosów pracodawców, ale przede wszystkim pracowników. To dobre propozycje dla polskiego rynku pracy

- skomentował nowe przepisy premier Mateusz Morawiecki

Kodeks pracy. Będą zmiany w urlopach

Znowelizowany Kodeks pracy wprowadza też długo zapowiadane zmiany w urlopach. Rząd wprowadza 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla ojców. Ponadto dojdzie pięć dniu urlopu opiekuńczego oraz urlop od siły wyższej. 

Więcej o: