Bank Światowy ostrzega przed globalną recesją. "Potrzebne pilne działania"

Bank Światowy obawia się, że dalsze "niekorzystne wstrząsy" mogą w tym roku wepchnąć światową gospodarkę w recesję. Instytucja wskazuje m.in. na wysiłki podjęte w walce z wysoką inflacją oraz skutki wojny w Ukrainie.

Bank Światowy zamieścił ostrzeżenie w swoim półrocznym raporcie "Global Economic Prospects", który został opublikowany we wtorek. W dokumencie podkreślono, że nawet bez kolejnego kryzysu "oczekuje się gwałtownego spowolnienia światowego wzrostu gospodarczego w 2023 roku, odzwierciedlając synchroniczne zacieśnianie polityki mającej na celu powstrzymanie bardzo wysokiej inflacji, pogorszenie warunków finansowych i ciągłe zakłócenia na rynkach spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę".

Nowy Jork, Manhattan, Stany Zjednoczone Brzydkie słowo na "s" - stagflacja. Bank Światowy nawiązuje do lat 70.

Grozi nam recesja? Bank Światowy apeluje o podjęcie pilnych działań

Aby złagodzić ryzyko pogorszenia koniunktury oraz wzrostu zadłużenia w gospodarkach wschodzących i rozwijających się (EMDE), gdzie wzrost inwestycji pozostanie poniżej średniej z ostatnich dwóch dekad, koniecznie trzeba podjąć "pilne globalne i krajowe wysiłki" - podkreśla Bank Światowy.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdaniem tej instytucji finansowej, decydenci EMDE muszą dopilnować, aby "wszelkie wsparcie fiskalne było skoncentrowane na grupach wrażliwych, aby oczekiwania inflacyjne pozostały dobrze zakotwiczone, a systemy finansowe nadal były odporne".

Jacek Kurski Jacek Kurski dostał pracę w Banku Światowym

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega: To będzie trudniejszy rok

Podobne żądania wysuwali bankierzy centralni z całego świata, którzy mocno podnoszą stopy procentowe, aby złagodzić presję cenową - zauważa Agencja Bloomberga. W tym czasie rządy wspierają przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe, ograniczając koszty energii.

Podobnego zdania jest dyrektorka zarządzająca Międzynarodowym Funduszem Walutowym Kristalina Georgijewa, która na początku stycznia 2023 roku ostrzegła, że świat czeka "trudny rok, trudniejszy niż ten, który zostawiamy za sobą". W wywiadzie dla CBS News mówiła, że jedna trzecia światowej gospodarki znajdzie się w recesji, ponieważ gospodarki Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Chin spowalniają jednocześnie.

Zobacz wideo Recesja byłaby dobrym scenariuszem dla rządu? Pytamy eksperta
Więcej o: