KPO wisi na włosku Zbigniewa Ziobry? Polacy sceptyczni ws. porozumienia PiS i Solidarnej Polski [SONDAŻ]

49,8 proc. Polaków biorących udział w badaniu IBRiS nie wierzy, że PiS i Solidarna Polska dojdą do porozumienia w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Dokument, który już w tym tygodniu może wejść pod obrady Sejmu jest tymczasem kluczowy dla odblokowania środków z KPO.

Już w tym tygodniu w Sejmie może odbyć się głosowanie nad ustawą o Sądzie Najwyższym. Przyjęcie dokumentu mogłoby otworzyć drogę do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy. Nowe prawo byłoby bowiem elementem przywracania w Polsce praworządności zgodnej ze standardami UE. 

Zobacz wideo Marek Ast gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (11.01)

KPO. Polacy nie wierzą, że Solidarna Polska i PiS się dogadają

Czy uda się jednak uzyskać odpowiednią większość w Sejmie? Pewności nie ma, bo zmianom stanowczo sprzeciwia się Solidarna Polska. Rozdźwięk między koalicjantami jest na tyle duży, że Polacy nie wierzą już w porozumienie pomiędzy partiami.

W ankiecie IBRiS przeprowadzonej dla "Rzeczpospolitej" na pytanie "Czy Pana/Pani zdaniem Solidarna Polska dogada się z PiS w sprawie zmian w sądownictwie i KPO" odpowiedź "zdecydowanie tak" zaznaczyło zaledwie 7 proc. badanych. 22,9 proc. odpowiedziało "raczej tak". "Raczej nie" wskazało 30,7 proc. przepytanych osób, a "zdecydowanie nie" 19,1 proc. Jeszcze więcej, bo 20,3 proc. biorących udział w badaniu, nie wie, czy kompromis uda się osiągnąć. Nie wierzy w niego jednak łącznie 49,8 proc. badanych, a wierzy 29,9 proc. 

"Układ balansujący na granicy większości"

Jak donosi dziennik, przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym komplikują inne okoliczności. Nie ma pewności, że projekt poprze opozycja, która może domagać się zmian. Nie ma też stuprocentowej pewności, że ustawę - po powrocie z Senatu - zaakceptuje prezydent Andrzej Duda. On sam wyraźnie stwierdził, że do przepisów odniesie się, kiedy trafią na jego biurko. 

Z nieoficjalnych ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może próbować przekonać pojedynczych posłów Solidarnej Polski do poparcia ustawy. Byłby to jednak "układ balansujący na granicy większości". 

Didier Reynders KPO. Reynders docenił nowelizację ustawy o sądach. "Obiecujący krok"

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Kaczyński "bez wiary w KPO"

Spekulacje dotyczące przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy pojawiają się i w innych mediach. Według Wirtualnej Polski prezes PiS Jarosław Kaczyński nie wierzy już, że środki z KPO wpłyną przed wyborami. "Przygotowujemy się na kampanię bez KPO" - mówi w rozmowie z portalem człowiek obozu władzy. 

Co dalej? W swojej analizie podsumował to Jacek Gądek. "PiS prowadzi negocjacje. Z pałacem prezydenckim nie ma jednak przełomu. Z Solidarną Polską - także bez żadnych efektów. Z PSL-em - te rozmowy są intensywne, ale poparcia ludowców dla ustawy bez poprawek nie ma" - pisze dziennikarz Gazeta.pl. Wszystko wskazuje więc na to, że KPO będzie przedmiotem politycznych targów, a pewności, że środki szybko zaczną płynąć do Polski, nie ma. 

Magdalena Rzeczkowska Bez KPO budżet się rozleci? Ministerka finansów: Potrzebujemy pieniędzy

Więcej o: