Będzie można wziąć urlop od siły wyższej. Co to oznacza i od kiedy wchodzą zmiany w kodeksie pracy?

Rząd zapowiedział zmiany w Kodeksie pracy. Jedną z nowości ma być wprowadzenie urlopu od siły wyższej. Na jakich zasadach będzie można go wziąć? Kiedy wchodzą zmiany w kodeksie pracy?

Już w sierpniu 2022 roku rząd powinien był wprowadzić przepisy z unijnej dyrektywy work-life balance, która zmienia między innymi zasady urlopów. Polskie władze zaliczają jednak poważny poślizg, bo dopiero we wtorek 10 stycznia poinformowały, że rząd przyjął nowelizację Kodeksu pracy

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Kiedy zmiany w kodeksie pracy?

Kiedy możemy więc spodziewać się, że zmiany wejdą w życie? Ustawa musi trafić najpierw do Sejmu, potem do Senatu i z powrotem do Sejmu, a następnie do podpisu prezydenta. Po odpowiednim vacatio legis ustawa wejdzie w życie. Jak pisze Fakt.pl stanie się to najpewniej w połowie 2023 roku. 

Nawet przy korzystnych wiatrach te przepisy nie wejdą w życie wcześniej niż w drugim kwartale 2023 roku

- ocenił z kolei w rozmowie z Gazetą.pl radca prawny dr Marcin Wojewódka. - Nie mamy żadnej pewności, że za chwilę nie będziemy mieli rządu mniejszościowego, który nie będzie w stanie przeprowadzić żadnych tego rodzaju zmian. Nie wiemy tak naprawdę, czy te przepisy wejdą - ocenił ekspert.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Urlop od siły wyższej. Na czym polega?

Wśród projektowanych zmian znalazł się nowy płatny wypoczynek, czyli urlop od siły wyższej. Takie zwolnienie od pracy będzie można uzyskać z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem

Urlop od siły wyższej to dwa dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Jest to zwolnienie płatne, ale jedynie w połowie. Nie jest jednak jasne, w jakim trybie będzie można się o nie ubiegać. Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na wtorkowej konferencji mówiła jednak, że jest to urlop od "sytuacji, która może nas spotkać nagle, kiedy jedziemy do pracy". Można się więc spodziewać, że urlop od siły wyższej będzie można zgłosić pracodawcy w dowolnym momencie. 

Dr Marcin Wojewódka wskazał również na konsekwencje opóźnień przy implementacji unijnych dyrektyw. - My, jako pracownicy, straciliśmy w 2022 roku pięć dni dodatkowego urlopu opiekuńczego, czy urlop od siły wyższej - powiedział.

Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca

Więcej o: