Ojciec roku? Najbogatszy człowiek świata dał córce Diora. Nie sukienkę, a całą markę

Delphine Arnault została nową dyrektorką generalną francuskiego domu mody Dior. Zastąpi na tym stanowisku Pietro Beccariego, który z kolei zostanie dyrektorem generalnym marki Louis Vuitton. Delphine prywatnie jest córką Bernarda Arnaulta, do którego należy cały koncern. Wszystkie dzieci Arnaulta pełnią ważne stanowiska w jego firmie.

Na początku 2023 roku w koncernie LVMH doszło do przetasowań na stanowiskach kierowniczych. Michael Burke przestał pełnić funkcję dyrektora generalnego marki Louis Vuitton. Zastąpił go na tym stanowisku Pietro Beccari, który od 2018 roku był szefem Dior’a. Jego miejsce w Diorze zajęła Delphine Arnault, która wcześniej była wiceprezeską wykonawczą Louis Vuitton. "Nowa generacja przejmuje kontrolę" - komentuje te zmiany Vanessa Friedman z "New York Times". 

Dior z nową szefową 

"Pod przywództwem Delphine atrakcyjność produktów Louis Vuitton znacznie wzrosła, umożliwiając marce regularne ustanawianie nowych rekordów sprzedaży. Jej przenikliwe spostrzeżenia i niezrównane doświadczenie będą decydującymi atutami w ciągłym rozwoju marki Christian Dior" - tłumaczył taką decyzję Bernard Arnault, prezes LVMH, a prywatnie ojciec Delphine, cytuje "The Guardian".

Według zagranicznych mediów ta zmiana ma związek z chęcią Arnaulta do zwiększenia kontroli nad imperium przez swoją rodzinę. W końcu cała piątka jego dzieci zasiada na ważnych stanowiskach w koncernie.  

LVMH rodzinnym biznesem?

30- letni Alexandre Arnault jest odpowiedzialny za produkty i komunikację w Tiffany. 28-letni Frederic Arnault jest dyrektorem generalnym - TAG Heuer, a najmłodsze dziecko 24-letnia Jean Arnault kieruje marketingiem i rozwojem produktów w dziale zegarków Louis Vuitton. Z kolei najstarszy syn 45- letni Antoine Arnault w zeszłym miesiącu został powołany do prowadzenia spółki holdingowej, która kontroluje LVMH.  

Więcej informacji z kraju i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komentatorzy zauważają, że Arnault powołując swoich potomnych na tak ważne stanowiska, testuje to - kto najlepiej poprowadzi jego biznes, gdy on będzie musiał zrezygnować. Luca Solca, analityk w firmie inwestycyjnej Bernstein nazwał to "darwinowskim konkursem" - cytuje "The Guardian".  

Na razie jednak Bernard nie zamierza rezygnować z kierowania koncernem. W zeszłym roku zmieniono regulamin i wydłużono okres, do którego dyrektor naczelny może obejmować swoje stanowisko z 75 do 80 lat. Arnault ma 73 lata. 

Bernard Arnault - najbogatszy człowiek świata 

Dior to francuski dom mody, założony przez Christiana Diora w 1946 roku we Francji. Przedsiębiorstwo posiada ponad 160 butików na całym świecie. Oprócz ubrań ma również linie kosmetyków. Przedsiębiorstwo należy do koncernu Louis Vuitton, Moët Hennessy, znanego jako LVMH, którego współwłaścicielem i prezesem jest Bernard Arnault. 

W zeszłym roku jego majątek wyceniono na 188 mld dolarów. Tym samym wyprzedził Elona Muska i to Francuz teraz jest najbogatszym człowiekiem na świecie. 

Więcej o: