Rachunki za wodę tak wysokie, jakby z kranów płynęło złoto. "Spuszczam wodę co drugą wizytę"

- Połowę października spędziliśmy z mężem w sanatorium. A mimo to rachunki są ogromne. My naprawdę staramy się oszczędzać tę wodę, jak się da - mówi mieszkanka Siedlec, która jak wielu innych lokatorów tamtejszej spółdzielni mieszkaniowej nie rozumie, skąd rosnące rachunki za wodę.

Rachunki za wodę mieszkańców Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej rosną w takim tempie, że wzbudza to coraz większy niepokój. Zdaniem niektórych, rachunki wystrzeliły w górę po tym, jak spółdzielnia wymieniła ich stare wodomierze na nowe. Miało to miejsce latem. Spółdzielnia stanowczo temu zaprzecza. Jej zdaniem problemy z wysokimi rachunkami mogą wynikać np. z cieknących spłuczek. 

Zobacz wideo Wołodymyr Zełenski - przez krytyków był nazywany komikiem i klaunem, dziś odważnie przewodzi Ukrainie

Rachunek za wodę 1700 zł. "Mieszkanie stało puste"

RMF FM podaje jednak kilka przykładów, które mogą świadczyć o tym, że problem z rozliczeniem zużycia wody jednak występuje. 

- Mamy sąsiadkę, której mieszkanie stoi puste od ponad dwóch lat, a mimo to dostała niedopłatę 1700 złotych. Jak poszła do spółdzielni i zapytała skąd w ogóle taka kwota, kto zużył tyle wody, to usłyszała od Pani urzędniczki, że "Duch Święty" - mówi jedna z mieszkanek w rozmowie ze stacją. 

Kolejna mieszkanka zapewnia, że wodę oszczędza, jak się tylko da, ale rachunki pozostają wysokie. - Połowę października spędziliśmy z mężem w sanatorium. A mimo to rachunki są ogromne. My naprawdę staramy się oszczędzać tę wodę, jak się da. Zmywam naczynia w garnku, pranie robię tylko raz w tygodniu. Nawet jak korzystam z toalety, to spuszczam wodę co drugą wizytę - tłumaczy. 

Rachunek za wodę to nawet 70 zł za metr sześcienny

Wiceprezes Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Monika Michalak, cytowana przez Tygodnik Siedlecki tłumaczy, że stawki za wodę mogą być różne. Szczególnie jeśli chodzi o ciepłą. W niektórych blokach cena metra sześciennego wynosi ok. 20 zł,  w innych 70 zł. 

Od stycznia w Siedlcach obowiązują wyższe stawki za wodę i odprowadzanie ścieków. Cena metra sześciennego wody wzrosła o 24 grosze, a za odbiór ścieków 1,01 zł/m3. Łączna cena wynosi obecnie 10,18 zł za metr sześcienny, przed podwyżką było to 8,93 zł. 

Ceny wzrosły też w innych miastach. W Krakowie cena poszła w górę o 17 proc. W innych miastach - np. w Gdańsku, cena się nie zmieniła. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: