Droższy alkohol i papierosy. Rząd zwiększył akcyzę. Ale czekają nas kolejne podwyżki cen

W 2023 roku wzrosła akcyza na alkohol i papierosy. Polacy będą płacić więcej m.in. za piwo, wino, wódkę i wyroby tytoniowe. Jednak rząd zamierza stopniowo podnosić akcyzę, a więc ceny będą rosnąć jeszcze przez kilka lat.

Rząd podkreślał, że chce "wspierać prozdrowotne wybory Polaków". Wskazywał na dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z których wynika, że palenie tytoniu i spożywanie alkoholu to dwa najgroźniejsze czynniki ryzyka dla zdrowia człowieka.

Z kolei Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) ocenia koszty związane z nadużywaniem alkoholu na blisko 31 mld zł rocznie. "Leczenie w Polsce najczęściej występującej przewlekłej choroby płuc to według Ministerstwa Zdrowia, rocznie między 10 a 20 tys. zł" - czytamy.

Rośnie akcyza. Ceny alkoholu i papierosów w górę

Aby "przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi alkoholu i wyrobów tytoniowych na zdrowie Polaków", rząd postanowił stopniowo podnosić akcyzę. Innymi słowy, ceny alkoholu i papierosów będą rosnąć.

Akcyza wzrosła wraz z początkiem 2023 roku i będzie rosnąć aż do 2027 roku. Rządowy harmonogram przewiduje:

  • co roku 5 proc. podwyżki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie (bez cydru i perry);
  • co roku 10 proc. podwyżki akcyzy na papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie.

Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Grabowski: Polityka NBP na pewno nie doprowadzi do realizacji celu inflacyjnego

Akcyza w górę. Ministerstwo Finansów tłumaczy podwyżki

Ministerstwo Finansów argumentowało podwyżkę akcyzy, wskazując na dane Eurostatu. Wynikało z nich, że ceny konsumpcyjne napojów alkoholowych w Polsce są na zdecydowanie niższym poziomie niż w innych krajach Unii Europejskiej. "Tańszy alkohol można kupić jedynie w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Natomiast cena paczki papierosów jest niższa jedynie w Bułgarii" - podkreślano w rządowym komunikacie.

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Więcej o: