Wybuch gazociągu łączącego Litwę z Łotwą. Ewakuacja pobliskiej wsi

W gazociągu łączącym Litwę i Łotwę doszło do eksplozji - poinformował litewski operator przesyłu gazu Amber Grid. Policja przeprowadza ewakuację pobliskiej wsi Valakalia z powodu pożaru - podała bałtycka agencja informacyjna BNS. Według wstępnych informacji nikt nie zginął ani nie został ranny.

"W piątek około godziny 17 doszło do eksplozji gazociągu Amber Grid w miejscowości Paswol. Według wstępnych danych, żadne osoby nie zostały ranne. Wybuch miał miejsce z dala od budynków mieszkalnych. Pożar jest gaszony przez strażaków, którzy natychmiast przybyli na miejsce zdarzenia" - poinformował Amber Grid w oficjalnym komunikacie

Zobacz wideo Zgorzelski o komisji ds. rosyjskich wpływów: Nie będzie nas tam

Wybuchł gazociąg łączący Litwę z Łotwą

Odcinek gazociągu, gdzie wybuchł pożar, służy do dostarczania surowca do północnej części Litwy oraz do transportu gazu na Łotwę. W grudniu połączenie zostało rozbudowane w ramach projektu ELLI, zwiększającego o 1/3 przepustowość łącza między tymi krajami. Jego system przesyłowy składa się z dwóch równoległych rurociągów. Według wstępnych informacji wybuch nastąpił tylko w jednym z nich, a drugi nie został uszkodzony.

Jak już pisaliśmy, eksplozja miała miejsce z dala od budynków mieszkalnych, ale - jak podaje SkyNews, powołując się na bałtycką agencję informacyjną BNS - policja przeprowadza ewakuację mieszkańców litewskiej wsi Valakalia. Mieszka w niej około 200 osób. Służby także potwierdzają, że nie odnotowano rannych ani zabitych.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Burmistrz miejscowości Paswol, Gintautas Gegužinskas pokazał w mediach społecznościowych zdjęcia z miejsca zdarzenia i przekazał, że przyczyny są wciąż ustalane. 

Litwa. "Płomienie ognia mają 50 metrów wysokości" 

Litewski portal Delfi opisuje, że bardzo blisko miejsca zdarzenia znajduje się stacja paliw, a temperatura powietrza w jej pobliżu to nawet 20 stopni. Świadkowie twierdzą, że ogromny pożar widać z sąsiedniej wsi. Płomienie ognia mają sięgać 50 metrów wysokości. W związku z sytuacją zamknięto sąsiednią autostradę

 

- Ubolewamy nad tym incydentem w systemie gazociągów. Natychmiast rozpoczęliśmy badanie okoliczności zdarzenia i zapewnienie dostaw gazu do odbiorców. W tej chwili wszystkie nasze wysiłki skupione są na opanowaniu skutków pożaru i zapewnieniu bezpieczeństwa - przekazał Nemunas Biknius, prezes zarządu operatora systemu przesyłowego gazu Amber Grid.  

Amber Grid poinformowało wcześniej, że dostawy gazu przez uszkodzony rurociąg zostały natychmiast po wybuchu przerwane, a odbiorcy z miejscowości Paswol są już zaopatrywani w gaz przez sąsiedni rurociąg.

Więcej o: