Kiedy Polska dostanie pieniądze z KPO? Jest zapowiedź Morawieckiego

Mateusz Morawiecki w rozmowie z RMF FM zapowiedział, kiedy zostanie złożony wniosek o wypłatę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Stanie się to w momencie, gdy projekt tak zwanej ustawy wiatrakowej trafi do Sejmu. Pierwsza transza unijnych środków mogłaby trafić do Polski w III lub IV kwartale roku - uważa premier.

Wczoraj projektowi tak zwanej ustawy wiatrakowej nadano w Sejmie numer druku. Pracować nad nim będą Komisje do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Mateusz Morawiecki: Pieniądze z KPO w III lub IV kwartale 2023 roku

Rząd ma nadzieję, że na przyszłym posiedzeniu Sejmu, rozpoczynającym się 25 stycznia, prace nad projektem zostaną zakończone. Zmiany w tym obszarze są jednym z kamieni milowych, które musi zrealizować Polska, aby otrzymać pieniądze z Funduszu Odbudowy.

Myślę, że w trzecim-czwartym kwartale tego roku transza (z KPO - red.) może do nas trafić, natomiast wniosek o środki z Krajowego Planu Odbudowy chcemy skierować po wejściu ustawy wiatrakowej na agendę Sejmu, czyli za około 10 dni

- powiedział w sobotę w RMF RM premier Mateusz Morawiecki.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Ustawa wiatrakowa konieczna do odblokowania KPO

Projekt liberalizuje zasady ustawiania farm wiatrowych. W wywiadzie dla Radia RMF szef rządu zadeklarował, że jest zwolennikiem rozwiązań, umożliwiających rozbudowę wiatraków jako odnawialnych źródeł energii. Podkreślił jednak, że muszą być one ustawiane w stosownej odległości od domostw, "by szanowały mir domowy".

Zobacz wideo Turbiny mogą być wiatrem w plecy polskiej energetyki. Najpierw jednak trzeba znieść zasadę 10H

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych trafił do Sejmu w lipcu ubiegłego roku, jednak nie był potem procedowany. W tamtej wersji liberalizował on zasady budowy farm wiatrowych - zgodnie z założeniami tamtego projektu miały one móc powstawać nawet 500 metrów od domostw. W grudniu rząd przyjął autopoprawkę, zgodnie z którą inwestor elektrowni wiatrowej będzie udostępniał co najmniej 10 procent mocy zainstalowanej na rzecz mieszkańców danej gminy w formule prosumenta wirtualnego.

Więcej o: