Ukraiński statek z grochem utknął na mieliźnie w cieśninie Bosfor. Ruch wstrzymany

Ukraiński statek przewożący 13 tys. ton grochu utknął na mieliźnie w Cieśninie Bosfor - informuje spedytor morski Tribeca. Na miejscu są obecne służby.

Na pomoc jednostce wysłano już osiem holowników. O sprawie pisze Agencja Reutera. 142-metrowy statek MKK-1 płynął z Ukrainy do Stambułu. 

Zobacz wideo Robert Biedroń gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (16.01)

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Cieśnina bosforska. Ukraiński statek osiadł na mieliźnie

Do zdarzenia doszło w rejonie Omori ok. godz. 4:40. Ruch wstrzymano o godz. 6:30. Jak podało biuro informacyjne ONZ, które pośredniczy w handlu pomiędzy Ukrainą a innymi krajami, statek wypłynął  Pivdennyi w pobliżu Odessy na Ukrainie i kierował się do tureckiego portu Mersin.

Ukraińskie zboża są eksportowane przez Morze Czarne i cieśninę bosforską od lipca. Wcześniej przez wiele miesięcy Rosja blokowała możliwość eksportu. 

Pod koniec lipca sekretarz generalny ONZ António Guterres informował, że Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ osiągnęły porozumienie w sprawie eksportu zablokowanego zboża z ukraińskich portów. W sprawie podpisano dwie umowy.

Cieśnina Bosfor to wąski kanał łączący Morze Czarne z Morzem Egejskim. Znajduje się ona pomiędzy Turcją a Grecją i rozciąga się na długości około 30 kilometrów. Przez cieśninę Bosfor przechodzi główny szlak morski łączący Europę ze Wschodem.

Więcej o: