PGNiG obniża ceny gazu dla biznesu. Firmy zapłacą mniej

PGNiG od 18 stycznia obniży cenę paliwa gazowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się na podstawie cennika "Gaz dla Biznesu". Obniżka wyniesie 150 zł/MWh, czyli ponad 19 proc. mniej.

"Nowa cena dla klientów rozliczanych na podstawie cennika 'Gaz dla Biznesu' nr 9 zostanie wprowadzona za pomocą stosowanego w 2022 roku mechanizmu automatycznej obniżki i będzie obowiązywała do 31 marca 2023 roku. Skorzystanie z automatycznej obniżki nie wymaga od klienta podejmowania żadnych działań i zostanie ona automatycznie zastosowana w rozliczeniach" - informuje PGNiG w komunikacie. Ceny paliwa zostaną obniżone od 18 stycznia.

Dotychczasowe ceny w cenniku PGNiG wynosiły dla tej grupy odbiorców między 761 a 793 zł za MWh. Po obniżce, nowe ceny będą wynosić między ok. 600, a 650 zł za MWh - wskazuje "Rzeczpospolita".

Zwrot VAT-u za gaz. Komu przysługuje? MKiŚ udostępniło wzór wniosku Zwrot VAT-u za gaz. Komu przysługuje? MKiŚ udostępniło wzór wniosku

Ceny gazu. PGNiG przedstawia obniżkę dla firm

"PGNiG Obrót Detaliczny na bieżąco śledzi sytuację rynkową oraz wahania cen gazu na europejskich giełdach. Bezpieczeństwo dostaw gazu dla naszych klientów jest priorytetem" - wskazał Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny z grupy Orlen, cytowany w komunikacie spółki. "Jednak kontraktowanie paliwa gazowego odbywa się w perspektywie długoterminowej, stąd nie zawsze krótkotrwały spadek cen na giełdzie przekłada się, w krótkim terminie i w takim samym stopniu, na spadki cen dla klientów biznesowych" - dodał

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Spółka podaje jako przykład sytuację, która miała miejsce od lipca do września 2022 roku, gdy giełdowe wyceny osiągały poziom nawet 1500 zł/MWh. "PGNiG Obrót Detaliczny nie podwyższał cennika dla klientów biznesowych i utrzymał go na stałym, prawie dwukrotnie niższym poziomie, czyli 793 zł/MWh. Ponadto cennik ten uwzględnia nie tylko koszty zakupu surowca na giełdzie, ale także ryzyko nagłych wahań cen, czy zachowania klientów związane z elastycznością ich poboru" - czytamy.

Ceny gazu w górę, także dla gospodarstw domowych. Zdjęcie ilustracyjne Gaz mniej potrzebny. "Większa świadomość potrzeby oszczędzania"

PGNiG wprowadziła nowe oferty dla ciepłowni. Niższe rachunki za ogrzewanie

PGNiG zapewnia, że podstawowym zadaniem spółki "było i nadal jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego dla ponad 7 mln klientów spółki - w tym dla kilkuset tysięcy klientów biznesowych". Jak czytamy, obniżka cen gazu dla biznesu jest możliwa dzięki zabezpieczeniu dostaw surowca.

Spółka przypomniała, że już wcześniej zareagowała na wysokie ceny gazu dla ciepłowni, przygotowując nowe oferty, które wprowadzono w pierwszej połowie stycznia 2023 roku. "To rozwiązanie, w 2023 roku zagwarantuje wytwórcom ciepła gaz po maksymalnej cenie 400 złotych za megawatogodzinę (MWh) za zamówiony wolumen i pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie dla odbiorców końcowych" - podkreśla PGNiG.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?
Więcej o: