W Pątnowie ma powstać elektrownia atomowa we współpracy z partnerem koreańskim KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power). List intencyjny w tej sprawie podpisano w październiku zeszłego roku.
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin przekazał, że we wtorek rozmawiał z ministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej Lee Chang-yaniem. "Poruszyliśmy aspekty ważne dla rozwoju współpracy polsko-koreańskiej w zakresie energetyki jądrowej. Projekt przypieczętowany w Seulu nabiera tempa" - napisał Sasin na Twitterze.
W rozmowie z Polsat News wyjaśnił: - Rozmawialiśmy o finansowaniu, o poziomach zaangażowania kapitałowego w ten projekt. My mamy pewne oczekiwania. Pierwsze jest takie, że większościowy pakiet udziałów będzie należał do polskich podmiotów, do PGE i ZE PAK-u. Jednocześnie chcielibyśmy, żeby udział koreański był wysoki. Określamy go na 49 proc.
Jacek Sasin dodał, że podczas rozmów polsko-koreańskich określono termin podpisania międzyrządowych umów. Ma to nastąpić w marcu 2023 roku. - Umowa jest intensywnie negocjowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i koreańskie Ministerstwo Przemysłu, Infrastruktury i Energii. Ta umowa ma kształtować kwestie współpracy w ramach energetyki jądrowej i budować mechanizmy pilotowania tej inwestycji. Chodzi o to, żeby mieć mechanizmy do rozwiązywania problemów, które mogą się pojawić - tłumaczył.
Z kolei prezes PGE Wojciech Dąbrowski, przebywający na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos powiedział, że proces inwestycyjny ruszył pełną parą - pod koniec minionego roku opracowany został wstępny plan rozwoju elektrowni, zawierający założenia techniczne i finansowe. Dodał, że obecnie prowadzone są między innymi analizy geologiczne. Wojciech Dąbrowski zadeklarował, że zakład ma zacząć produkować prąd w 2036 roku.
- Chcemy, by za 10-12 lat w Polsce działały trzy elektrownie atomowe - mówi Jacek Sasin podczas debaty "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej" w Davos. - Nie zamykamy się jedynie na projekcie rządowym, jesteśmy otwarci także na projekty biznesowe, które wpiera rząd - mówi wicepremier, nawiązując do budowy elektrowni atomowej, która ma powstać we współpracy z amerykańską firmę Westinghouse.
Więcej o polskiej energetyce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
- Jesteśmy zainteresowani tym, by budować jak najszybciej i w jak największym wymiarze naszą energetykę jądrową. To ma być fundament polskiego miksu energetycznego wraz z energetyką odnawialną - podkreślał szef MAP.