Ulga na internet. Do odliczenia nawet 1520 zł. Jak z niej skorzystać? Możesz to zrobić więcej niż raz

Zbliża się okres, w którym będziemy musieli rozpocząć coroczne rozliczanie podatkowe. Pojawia się także okazja do skorzystania z ulg. Jedna z nich to ulga na internet, która zapewnia zwrot do nawet 1520 zł. Komu przysługuje i jak można z niej skorzystać?

Podczas wypełniania PIT można skorzystać z wielu ulg, w tym z ulgi na internet. W ten sposób możemy odliczyć wydatki związane z korzystaniem z sieci internetowej. Jest jednak kilka istotnych kwestii, o których należy pamiętać. Oto przydatne informacje o tym, w jaki sposób można skorzystać z ulgi na internet oraz komu ona przysługuje.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

PIT. Ulga na internet - kto może z niej skorzystać?

Ulga na internet stanowi jedną z najszerszych ulg podatkowych w naszym kraju. Przysługuje ona każdemu, kto korzysta z sieci internetowej i z tego tytułu ponosi wydatki. Dotyczy to nawet korzystania z internetu w telefonie komórkowym. Warunkiem jest rozliczenie się przy pomocy formularzy PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37. Takie formularze składają osoby, które uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej lub w inny sposób, ryczałtem ewidencjonowanym.

Ulga na internet - Jak z niej skorzystać i ile wynosi?

Aby skorzystać z ulgi na internet należy przede wszystkim udokumentować poniesione w 2022 roku wydatki z tytułu korzystania z sieci. W fakturach niezbędne są dane, takie jak:

  • odbiorca usługi (kupujący),
  • sprzedawca usługi (dane identyfikujące),
  • rodzaj usługi,
  • kwota do zapłaty.

Jeżeli rozliczenie dotyczy internetu, zawierającego się w pakiecie m.in. z telewizją, wówczas w fakturach należy wyszczególnić kwotę jedynie wynikającą z użytkowania internetu - w przeciwnym razie urząd nie uzna takiej faktury.

Z tytułu użytkowania internetu osoba, która rozlicza swój PIT, może odliczyć od dochodu maksymalnie 760 zł rocznie. Ulga na internet przysługuje w przypadku, jeżeli rozliczenia dokonujemy samodzielnie. W przypadku, gdy nie spełnimy swojego obowiązku, po 2 maja 2023 roku Urząd Skarbowy rozliczy nas automatycznie. Wtedy nie będziemy mogli skorzystać z ulg podatkowych.

Ulga na internet. Możesz podwoić kwotę

Jeżeli zdecydujesz się rozliczyć swój PIT z małżonkiem wówczas możesz podwoić kwotę odliczenia od podatku. Wyniesie ona wtedy nie 760 zł, a 1520 zł. W takim przypadku warto zwrócić uwagę, aby na fakturach za internet figurowały imiona i nazwiska obojga małżonków. 

Pamiętaj, że z ulgi na internet możesz skorzystać tylko dwa razy w ciągu następujących po sobie lat podatkowych. Oznacza to, że jeżeli rozliczałeś PIT na początku 2021 roku, twoja ulga przepadnie, jeżeli nie zrobisz tego również w tegorocznym rozliczeniu, za 2022 rok.

Więcej o: