"Maluch+ na szóstym biegu", czyli żłobek w każdej gminie. Rusza nowa edycja programu. Podano daty

Rząd ogłosił nabór do kolejnej edycji programu Maluch plus. Gminy mogą się ubiegać o dofinansowanie budowy miejsc opieki tj. żłobki. Powstanie ponad 100 tys. nowych miejsc. - Kiedy inwestycja zostanie oddana do użytku, będziemy partycypować w kosztach utrzymania - mówiła na konferencji prasowej ministerka Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła podczas konferencji prasowej w siedzibie ministerstwa, że założeniem nowej odsłony "Malucha plus" jest umożliwienie każdej gminie utworzenia żłobka. To samorządy mają decydować o tym, czy taka placówka jest potrzebna.

- Nie zobowiązujemy rodziców do korzystania z opieki żłobkowej, ale dajemy taką możliwość. To rodzic podejmuje decyzję, z jakiej opieki chce korzystać - zaznaczyła ministerka.

Maluch plus, czyli ponad 100 tys. miejsc w żłobkach

Podczas czwartkowej konferencji Maląg ogłosiła nabór do nowej edycji programu Maluch plus na lata 2022-2029. W ramach programu powstanie ponad 102 tys. miejsc opieki żłobkowej. Budżet programu wynosi 5,5 miliarda złotych i - jak zaznacza resort - jest rekordowy. Wnioski w programie można składać do 19 lutego, wyłącznie drogą elektroniczną. Ogłoszenie wyników nastąpi do 28 kwietnia.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak podkreśliła Marlena Maląg, "Maluch plus" to program wieloletni, ze środkami przeznaczonymi nie tylko na jego utworzenie, ale także utrzymanie. - Kiedy inwestycja zostanie oddana do użytku, będziemy partycypować w kosztach utrzymania. Przewidywane jest 837 złotych na jedno miejsce przez trzy lata - podkreśliła ministerka. 

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział, że "Maluch plus" to największy w Europie program rozwoju opieki nad najmłodszymi dziećmi. Dodał, że po dwóch latach negocjacji z Komisją Europejską, udało się wypracować rozwiązania, które będą służyły wszystkim rodzicom dzieci do trzeciego roku życia. Podkreślił, że program ma wspólne zasady finansowania i uproszczoną procedurę, co - jak dodał - jest szczególnie ważne z perspektywy rodziców.

- Te środki finansowe pozwolą rodzicom na podjęcie nowych wyzwań, nowych miejsc prac. To wszystko spowoduje efekt śnieżnej kuli dla polskiej gospodarki - mówił.

Uzupełnieniem programu "Maluch plus" mają być projekty umożliwiające szkolenia i podnoszenie kwalifikacji kadr w instytucjach opieki.

Maluch plus ze zmianami względem poprzednich edycji

Wiceministerka rodziny i polityki społecznej Barbara Socha powiedziała, że program "Maluch plus" w nowej odsłonie jest zupełnie inaczej skonstruowany niż jego poprzednie edycje. Zaznaczyła, że głównym celem zmian jest likwidacja barier, które utrudniały samorządom tworzenie miejsc w żłobkach. Pierwszą trudnością, jaką zlikwidowano, jest ograniczenie do roku całego cyklu inwestycji związanej z tworzeniem miejsc żłobkowych.

Nowa odsłona programu daje samorządom trzy lata na utworzenie nowego miejsca, wybudowanie żłobka czy zaadaptowanie istniejących budynków oraz kolejne trzy lata dofinansowania do utrzymania stworzonych miejsc. W tej edycji wkład własny nie jest wymagany. Gminy, w których nie ma żłobka, do rozważenia takiej inwestycji ma zachęcać specjalny algorytm.

Więcej o: