Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę? Miesiąc ma znaczenie. Możesz zyskać nawet kilkaset złotych

Na wysokość emerytury składa się wiele czynników. Są to m.in. kapitał emerytalny oraz wysokość waloryzacji. Kluczowy jest także miesiąc, w którym zdecydujemy się zakończyć pracę. Kiedy więc najkorzystniej przejść na emeryturę? Odpowiadamy, w którym miesiącu możesz zyskać najwięcej.

Osoby, które planują przejście na emeryturę, powinny zastanowić się nad odpowiednim terminem. To między innymi od momentu, kiedy zakończymy pracę, zależy wysokość wypłacanego świadczenia. Tłumaczymy, kiedy warto to zrobić i ile złotych można miesięcznie zyskać.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość emerytury uzależniona jest nie tylko od zgromadzonego kapitału na koncie w ZUS. Przy wyliczeniach równie ważny jest wskaźnik waloryzacji składek i emerytur oraz tablice dalszego trwania życia, publikowane przez GUS. Te dwa czynniki okazują się korzystne w 2023 roku, co pozytywnie wpłynie na wysokość wypłacanych emerytur przyszłym świadczeniobiorcom. 

Jeżeli chodzi o waloryzację w tym roku, zastosowano wariant procentowo-kwotowy. Oznacza to, że nawet najniższe emerytury zostaną zwiększone o 250 zł. Zakłada się, że marcowa waloryzacja wyniesie około 15 procent. Ostateczna wartość zostanie jednak podana w lutym.

Na emerytury wpłyną także wspomniane wcześniej tablice dalszego trwania życia określające średnią długość życia na emeryturze. Jak podaje portal businessinsider.com.pl zgromadzone w ZUS zwaloryzowane składki oraz kapitał początkowy "dzieli się przez tzw. średnie dalsze trwanie życia, czyli wskaźnik publikowany przez GUS, zmieniany corocznie 1 kwietnia. W poprzednich latach na śmiertelność oddziaływała pandemia COVID-19. W 2021 r. zmarło 518,7 tys. osób (dla porównania w 2019 r., ostatnim przed pandemią, było 407,6 tys. zgonów)". Dane GUS opublikował na Twitterze dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Z tabeli wynika, że zwiększona śmiertelność przekłada się na skrócenie dalszego trwania życia. To z kolei oznacza wyższą wysokość świadczeń dla osób, które akurat przechodzą na emeryturę. W 2022 roku śmiertelność zmalała. Z tego tytułu dalsze średnie trwanie życia się wydłuży, a wysokość świadczeń spadnie. 

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę?

Opisane czynniki wskazują, że najkorzystniej jest przejść na emeryturę w lutym 2023 roku. Ci, którzy zdecydują się na taki ruch pod koniec lutego, mogą liczyć na świadczenia objęte około 15-procentową, marcową waloryzacją. W obliczeniach ujęte zostaną korzystne tablice dalszego trwania życia, a dodatkowo w kwietniu otrzymają 13 emeryturę. 

Zakładając, że osoba w wieku 65 lat uzbierała 500 tys. zł zwaloryzowanego kapitału emerytalnego i zdecydowała się przejść na emeryturę w lutym, przy wyliczonej w tabeli GUS średniej długości życia, która  obowiązuje do 1 kwietnia 2023 roku, jej emerytura wyniesie około 2900 zł. Jeżeli jednak osoba ta zakończy pracę np. w kwietniu, wówczas otrzyma około 2450 zł.

Podobnie korzystnym terminem przejścia na emeryturę jest lipiec 2023 roku. Nie będzie wprawdzie możliwości skorzystania z wysokiej, marcowej waloryzacji ani z trzynastej emerytury, ale waloryzacji ulegnie kapitał zgromadzony w ZUS. 

Więcej o: