Węgry jednak się ugięły. Jest polityczne zielone światło na dozbrojenie Ukrainy i kolejną transzę wojskową

Unia Europejska ma zielone światło na zwiększenie funduszu na dozbrojenie Ukrainy - ustaliła korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Węgry, które blokowały tę decyzję, zrezygnowały z weta na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Brukseli. Unia Europejska zatwierdziła także transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy.

W zeszłym tygodniu Węgry zablokowały siódmą transzę europejskiego funduszu pokojowego. Kraje członkowskie mogą z niego otrzymywać zwrot poniesionych kosztów dozbrajania Ukrainy i transportu. Kraj rządzony przez Viktora Orbana długo domagał się jednak usunięcia z list sankcyjnych kilku rosyjskich oligarchów i zapowiadał, że nie zgodzi się na jego przyjęcie, jeśli to się nie stanie. Wszystko wskazuje jednak na to, że ostatecznie Węgry zrezygnowały z weta.

Zobacz wideo Węgry są uzależnione energetycznie od Rosji. Jakie mogą być tego skutki?

Węgry jednak wstrzymają się od weta

Polskie Radio informuje, że na razie osiągnięto jedynie porozumienie polityczne, ale otwierające drogę do ostatecznego zatwierdzenia i nie powinno być już żadnych niespodzianek. Tym bardziej że jedynym krajem, który od ubiegłego tygodnia blokował zatwierdzenie decyzji były - Węgry.

W poniedziałek na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami węgierski minister powiedział, że wprawdzie Węgry nie lubią Europejskiego Funduszu Pokojowego, ale nie będą blokować jego rozszerzenia. "Presja ma sens" - powiedział jeden z unijnych dyplomatów.

Od momentu, kiedy Węgry zgłosiły sprzeciw, wywierana była silna presja na władze w Budapeszcie.  Spadła na nie ostra krytyka, zwłaszcza ze strony Polski i krajów bałtyckich.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Fundusz na dozbrojenie Ukrainy z zielonym światłem

Fundusz na dozbrajanie Ukrainy został uruchomiony w marcu ubiegłego roku i był zwiększany co kilka, kilkanaście tygodni o pół miliarda euro. Teraz pula pieniędzy ma być zwiększona po raz siódmy, do 3 miliardów 600 milionów euro. Unijne kraje, które dozbrajają Ukrainę, mogą ubiegać się o zwrot z tego funduszu wydatków na zakup sprzętu, a także kosztów transportu.

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że od marca ubiegłego roku Polska przesłała faktury na ponad 2 miliardy 200 milionów euro, najwięcej ze wszystkich unijnych państw. Na razie jednak otrzymała niecałe 30 milionów euro zwrotu.

Oficjalnie decyzję o przyjęciu funduszu ma ogłosić szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po zakończeniu narady. Procedury mają zostać sfinalizowane w najbliższych dniach.

UE zatwierdziła nową transzę pomocy wojskowej

Unia Europejska oprócz porozumienia ws. funduszy na dozbrojenie zatwierdziła w poniedziałek nową transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro oraz 45 mln euro na szkolenie ukraińskich żołnierzy w UE - przekazał agencja informacyjna AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne, którą cytuje forsal

Więcej o: